راههای پیشگیری از سوء استفاده های جنسی در کودکان

 آخرین بروزرسانی: 1400/06/21 374 زمان مطالعه: 2 دقیقه
سوء استفاده و آزار جنسی کودکان یکی از مشکلاتی است که در هر جامعه ای دیده می شود برای پیشگیری از سوء استفاده های جنسی باید کودک را با مسائلی در این حیطه آشنا نمود

تعرض و آزار جنسی کودکان

در مورد سوء استفاده جنسی پیشگیری کلید اصلی است. بنابراین، والدین برای جلوگیری از آزار جنسی کودکان چه کاری می توانند انجام دهند؟ در اینجا پنج نکته وجود دارد که به شما در حفظ امنیت فرزندان شما کمک می کند.

راههای پیشگیری از سوء استفاده های جنسی در کودکان

به فرزندان خود اصول اولیه مانند "هیچ کس حق ندارد بدون اجازه شما بدن شما را لمس کند" را بیان کنید.

 

آزار جنسی کودکان

 آموزش 5 قانون محدودیت ایمنی شخصی

فرزند خود را آگاه کنید (به شیوه مناسب سنش) و قوانین ایمنی مشخصی را برای فرزند خود تعیین کنید. لیست زیر پنج قانون ایمنی شخصی را ارائه می دهد.

 • هیچ کس نباید به قسمت های خصوصی بدن شما نگاه کند.

 • هیچ کس نباید از شما بخواهد به قسمت های خصوصی بدنش نگاه کنید.

 • هیچ کس نباید قسمت های خصوصی بدن شما را لمس کند.

 • هیچ کس نباید از شما بخواهد که قسمت های خصوصی بدنش  را لمس کنید.

 • هیچ کس نباید تصاویر قسمت های خصوصی را در تلویزیون ، مجلات ، رایانه یا تلفن همراه به شما نشان دهد.

نکاتی مفید هنگام صحبت با کودکان خود

در اینجا نکاتی وجود دارد که هنگام صحبت با کودک در مورد ایمنی بدن به شما کمک می کند:

 • از نام های مناسب برای تمام قسمتهای خصوصی آنها استفاده کنید. (بسیاری از کودکان نمی توانند در مورد سوء استفاده صحبت کنند زیرا کلمات مناسب را نمی دانند و تمایل دارند از نام مستعار برای مناطق خصوصی خود استفاده کنند.)

 • قوانین ایمنی برای همه بزرگسالان اعمال می شود ، نه فقط برای افراد غریبه. تاکید کنید که هیچ کس نباید قوانین مرز را زیر پا بگذارد حتی دوست و فامیل، توجه داشته باشید در اکثر موارد توسط اقوام نزدیک مورد آزار جنسی قرار می گیرند.

 • از کودک بخواهید عبارت "بدن من مال من است" را تکرار کند. در پایان بحث اولیه از کودک بپرسید "بدن شما مال کیه؟" کودک باید بتواند بگوید "بدن من مال من است".

 • اگر کسی سعی می کند بدن او را لمس کند یا کارهایی را انجام دهد که باعث ایجاد احساس ناراحتی می شود، صرف نظر از اینکه چه کسی باشد، باید بگی نه!

 

آزار جنسی کودکان

 • مهم نیست که چه اتفاقی می افتد، بچه ها باید بدانند که اگر کسی سعی کند قوانین مرزی را زیر پا بگذارد، تقصیر کودک نیست و باید حتما به پدر مادرش اطلاع دهد. و پدر و مادر همیشه دوستش دارند.

 •  کودک را مطمئن کنید که اگر کسی  قوانین مرزی را زیر پا گذاشت حتما به شما بگوید و هیچ مشکلی برای خودش و خانواده اش پیش نمی آید.

5. بزرگسالان و نوجوانان را در زندگی کودکان خود شناسایی کنید.

باید تا آنجا که می توانید از بزرگسالان و نوجوانانی که فرزندانتان با آنها وقت می گذرانند، مطلع و آگاه شوید. هر فرد بالغی که به نظر می رسد بیش از شما به فرزندان شماعلاقه دارد، باید پرچم احتیاط را در ذهن خود برافراشته کنید.

بدانید فرزندان شما کجا هستند و با چه کسانی هستند. این یک قانون خانوادگی است که اگر برنامه های فرزندان شما تغییر کرد ، آنها باید قبل از انجام کاری یا رفتن به جایی که شما از آن بی اطلاع هستید به شما اطلاع دهند.

تبعات آزار جنسی کودکان در بزرگسالی

عوارض و آسیب های آزار جنسی کودکان در هر سنی که باشند همواره همراه آنها خواهد بود و باعث بروز مشکلاتی در بزرگسالی آنها خواهد شد. این عوارض به صورت زیر در آنها نمایان خواهد  شد که به راحتی قابل تشخیص هستند:

 

آزار جنسی کودکان

 • ترس

ترس از عوارض اولیه ای می باشد که پس از آزار جنسی کودکان کاملا مشهود است و تا شش ماه نخست شدید خواهد بود. فرد آزار دهنده معمولا کودک را مورد تهدید قرار می دهد و این اتفاق را به عنوان یک راز بیان می کند که اگر فاش شود او مورد تنبیه قرار خواهد گرفت. بیشتر ترس کودک از فاش شدن این اتفاق و مورد سرزنش قرار گرفتن والدین خواهد بود.

 • اختلال در اشتها و خواب

آزار جنسی کودکان باعث کاهش اشتهای آنها خواهد شد. علاوه بر این اختلال در خواب و بی اختیاری ادرار و مدفوع در یک سوم قربانیان مشاهده می شود.

 

 • دوری از خانواده

کودکی که مورد اذیت و آزار جنسی قرار گرفته تلاش می کند والدین خود را دور نگه دارد. این رفتار باعث می شود کودک به مرور گوشه گیر و افسرده شود و در صورت عدم درمان به موقع در نوجوانی رفتارهای پرخاشگرانه از خود بروز دهند. افت تحصیلی، لکنت زبان، کابوس شبانه، عدم ارتباط به دیگران و.... از جمله نشانه های آزار جنسی کودکان است که باید والدین سریعا این مشکل را پیگیری و درمان کنند. عدم درمان به موقع ممکن است آنها را در بزرگسالی با عواقب جدی تری روبرو کند و نتوان به راحتی مسئله را حل نمود. استفاده از مشاوران و روانپزشکان مجرب میتواند کمک شایانی به کودکان کنند.

مدیر مجله

دیدگاه کاربران

اعظم کریمی پور

سلام کتابهای بسیار خوبی در این زمینه معرفی کردین بعضی از کتابها خیلی سربسته اشاره کرده و کودک با خواندن داستان متوجه نمیشه ولی این کتابها ضمن داستان با بیانی کودکانه خیلی خوب به کودک می فهماند که چگونه از خود مواظبت کند

1400/06/23     login پاسخ

اعظم کریمی پور

سلام کتابهای بسیار خوبی در این زمینه معرفی کردین بعضی از کتابها خیلی سربسته اشاره کرده و کودک با خواندن داستان متوجه نمیشه ولی این کتابها ضمن داستان با بیانی کودکانه خیلی خوب به کودک می فهماند که چگونه از خود مواظبت کند

1400/06/23     login پاسخ

مدیر مجله

سلام بله دقیقا با مثالهای روشن بیان کرده

1400/06/29


ورود به سیستم جهت ثبت نظر