تاثیر خواندن کتاب بر کنترل خشم کودکان

 آخرین بروزرسانی: 1400/06/21 224 زمان مطالعه: 2 دقیقه
خشم یکی از احساسات طبیعی انسان است. هر موضوع و مسئله ای از درون یا بیرون می تواند موجب خشمگین شدن کودک شود. اولین موردی که به عنوان والدین باید به آن توجه زیادی داشته باشید پذیرش خشم کودک است.

تاثیر خواندن کتاب بر کنترل خشم کودکان

کنترل خشم کودکان یکی از دغدغه های بسیاری از والدین می باشد. خشم یکی از احساسات طبیعی انسان است. هر موضوع و مسئله ای از درون یا بیرون می تواند موجب خشمگین شدن کودک شود. متاسفانه بسیاری از ما در حال حاضر مشکلات بسیاری درباره ی کنترل خشم داریم زیرا در سنین پایین تر کنترل خشم را به خوبی فرا نگرفته ایم. یکی از راهکارهای خوب برای تقویت مهارت کنترل خشم کودکان کتاب خوانی می باشد.

خواندن کتاب و قصه از مواردی هستند که کودکان علاقه ی زیادی نسبت به آن دارند. از زمان قدیم داستان هایی سینه به سینه از نسلی به نسل دیگر انتقال یافته است. احتمالا مادربزرگ شما نیز قصه های جالب و جذاب زیادی را برایتان تعریف کرده است. در عصر کنونی هوشمندی کودکان بیشتر از زمان گذشته می باشد و داستان ها باید متناسب با هوش آن ها بیان شوند. انتخاب یک کتاب داستان آموزنده و مناسب سن کودک می تواند تاثیر زیادی را در کنترل خشم کودکان داشته باشد. کتاب های دارای تصویر بیشتر مورد توجه کودکان قرار می گیرند.

 

کنترل خشم کودکان و پذیرش خشم

اولین موردی که به عنوان والدین باید به آن توجه زیادی داشته باشید پذیرش خشم کودک است. در کتاب قصه ای که برای کودک خود می خوانید حتما به این موضوع توجه کنید که خشم موضوعی کاملا طبیعی و پذیرفته شده باشد. متاسفانه برخی از والدین به کودک خود این اجازه را نمی دهند که خشم را تجربه نموده و بروز دهد. خشم یک احساس کاملا طبیعی است که در هر انسانی وجود دارد اما موضوع مهم یاد گرفتن نوع بروز خشم می باشد. اگر پدر و مادری هستید که در هنگام خشمگین شدن داد و بیداد کرده و اقدام به پرتاب اشیا می کنید باید همین انتظار را از کودک خود داشته باشید. رفتار والدین تاثیر زیادی در کنترل خشم کودکان دارد.

در کتابی که برای فرزند خود می خوانید باید به این موضوع تاکید شود که خشم یک موضوع و احساس طبیعی است. هر فردی می تواند خشمگین شود. به طور مثال اگر در کتاب قصه، داستان کودکی باشد که در مورد موضوعی خشمگین شده است ولی این مورد ذکر شود که این کودک بسیار خوب و با اخلاق است، کودک به این مسئله برخورد می کند که اگر دچار احساس خشمی شد بدین معنی نیست که او بچه ی بدی می باشد.

خواندن کتاب و داستانی که در آن خشم یک موضوع بسیار عادی بوده و ربطی به خوب یا بد بودن افراد ندارد، می تواند راهی بسیار مناسب برای تقویت کنترل خشم کودکان باشد. این موضوع بسیار ظریف و موشکافانه است. متاسفانه دقت نکردن به این موارد ظریف و حساس می تواند آثار جبران ناپذیری داشته باشد. انتخاب و خواندن یک کتاب مناسب که در آن داستانی بر اساس پذیرش خشم نوشته شده است می تواند تاثیر بسیار خوب و مثبتی در کنترل خشم کودکان داشته باشد. البته که باید در کنار این کار رفتار مناسب و صحیحی را نسبت به فرزند خود داشته باشید.

 

پرخاشگری یکی از عوامل عدم کنترل خشم کودکان می باشد. در صورتی که احساس خشم و ناراحتی کودک از سمت والدین پذیرش نشود رفتار او به سمت پرخاشگری متمایل خواهد بود. قبل از انجام هر نوع تنبیه باید رفتار خودتان را مورد بررسی قرار دهید. وقتی کودک به دلیل خراب شدن اسباب بازی احساس خشم و ناراحت دارد، شما باید قبل از انجام هر کاری او را در آغوش گرفته و احساس ناراحتی او را درک کنید. درک شدن کودکان توسط والدین تاثیر بسیار زیادی در کنترل خشم کودکان خواهد داشت.

انتخاب کتاب مناسب برای کنترل خشم کودکان

1. آموزش نوع صحبت کردن:

در هنگام انتخاب کتاب مناسب که تاثیر مثبتی در کنترل خشم کودکان دارد باید به مواردی توجه نمود. مهارت درست گفتگو یکی از موارد مهمی است که حتما باید در یک کتاب مناسب به آن اشاره شده باشد. مهارت گفتگو یکی از مهم ترین مهارت های زندگی است که تاثیر بسیار زیادی را در جنبه های مختلف زندگی و کنترل خشم کودکان دارد. کتاب و قصه ای را انتخاب کنید که در آن مهارت صحبت کردن و گوش فرا دادن به طرز مناسبی تشریح شده باشد. مثلا اگر کودک قصه دچار خشم شده باشد گفتگوی مناسبی را با والدین خود انجام دهد.

2. آموزش صبور بودن و فکر کردن:

از دیگر موارد مهم که در یک کتاب خوب باید به آن اشاره شود، صبر و فکر کردن قبل از عمل می باشد. اگر کودک داستان قبل از انجام هرگونه رفتار و پرخاشگری اندکی صبر کرده و با خودش فکر کند، فرزند شما صبر کردن را فرا خواهد گرفت. حتما در هنگام خرید کتاب مناسب برای کنترل خشم کودکان باید به موضوع آموزش صبر دقت داشته باشید. مهارت تفکر و صبر یکی از بزرگ ترین مهارت ها در زندگی می باشد.

3. آموزش مهارت عذرخواهی:

آموختن معذرت خواهی به طور صحیح و درست می تواند تاثیر بسیار مثبتی در زندگی کودک داشته باشد. متاسفانه بسیاری از والدین بعد از انجام کار اشتباه عذرخواهی مناسبی از فرزند خود نمی کنند. آموزش معذرت خواهی بعد از انجام رفتار اشتباه می تواند آینده فرزند شما را تحت تاثیر قرار داده و نکته ی مهمی در کنترل خشم کودکان باشد. بنابراین بهتر است توجه داشته باشید که در داستان کتاب آموزش این موضوع مهم وجود داشته باشد. یعنی در صورتی که کودک رفتار پرخاشگرانه ای انجام داد حتما باید از اطرافیان خود عذرخواهی مناسبی را انجام دهد.

 

 

4. آموزش کمک گرفتن از دیگران:

کمک گرفتن از والدین برای حل بحران و مشکل می تواند به اندازه ی زیادی خشم کودک را کنترل نماید. به طور مثال زمانی که فرزند شما در حال ساخت یک پازل است و قطعه ای از آن گم شده است، ممکن است دچار احساس خشم و ناراحتی شود، اگر کودک یاد گرفته باشد که برای حل این بحران می تواند از پدر و مادر خود درخواست کمک نماید قطعا احساس بهتری خواهد داشت. بنابراین در هنگام خرید و انتخاب کتاب داستان برای کودک خود موضوع آموزش کمک گرفتن را در نظر بگیرید. این مورد می تواند تاثیر مثبتی را برای کنترل خشم کودکان داشته باشد. حتما روش های دیگر را نیز در نظر گرفته و به این نکته توجه داشته باشید که کودکان آینه رفتار ما هستند. اگر والدین توانایی کنترل خشم خود را داشته باشند، فرزندان نیز این موضوع را فرا خواهند گرفت.

مدیر مجله

دیدگاه کاربران

صالح صابونی

کتاب لاکی برای بچه های 3سال به بالا مفید وکاربردیه

1401/04/29     login پاسخورود به سیستم جهت ثبت نظر