معرفی انواع پازل کودک از لحاظ جنس و سن

 آخرین بروزرسانی: 1400/06/21 271 زمان مطالعه: 3 دقیقه
پازل کودک بازی فکری بسیار مفید برای کودکان می باشد.بازی های فکری برای رشد ذهنی کودک یکی از موضوعات بسیار مهم می باشد.ویژگی مهم در پازل، افزایش قدرت توجه و تمرکز در کودک می باشد.

معرفی انواع پازل کودک از لحاظ جنس و سن

پازل کودک  بازی فکری بسیار مفید برای کودکان می باشد. بازی های فکری برای رشد  ذهنی کودک یکی از موضوعات بسیار مهم می باشد. کودکان از سن یک سالگی تا شش سالگی باید آموزش هایی را ببینند که آن ها را برای تحصیل در مدرسه آماده نماید. همچنین توجه داشته باشید که وجود بازی های فکری مفید در این سنین می تواند تاثیر بسیار زیادی را در میزان خلاقیت کودک داشته باشد.توصیه می شود حتما اطلاعات کافی را در این زمینه کسب کنید تا در انتخاب انواع بازی های فکری برای کودک خود اشتباه نکنید.

 

پازل کودک یکی از ابزارهای بسیار مفید برای تقویت توانایی های ذهنی کودکان می باشد. برخی از این پازل ها ساده بوده و حالت یک بازی فکری را برای کودکان دارند. انتخاب و خرید پازل کودک مناسب یکی از دغدغه های والدین می باشد. شاید درباره ی اطلاعات دقیقی درباره ی پازل نداشته باشید. در این مطلب به معرفی انواع پازل ها پرداخته و آن ها را از لحاظ جنس و سن مورد بررسی قرار می دهیم.

از لحاظ جنس :

پازل ها  جنس های  مختلفی دارند:مقوایی ،چوبی و پازل فومی که پازل های چوبی شامل پازل های پین دار، برجسته، صاف، مکعبی هستند. و هرکدام دو نوع عکس دارند یک مدل که چاپ طرحها روی کاغذ هست و با چسب روی چوب چسبیده شده یک نوع دیگر که چاپ طرح روی چوب هست ورنگ ثابت دارند و از دوام خیلی زیادی برخوردارند. بعضی ها دارای  جعبه ی فلزی و بعضی ها مگنتی هستند  و پازل های فومی که بعضی از آنها  قابل شستشو و هستند و نوع دیگر آنها طرح روی کاغذ چاپ شده و با چسب روی فوم چسبیده  ازلحاظ قیمت ارزانترند.

از لحاظ سن:

پازل ها از یک تکه شروع میشوند و هرچه سن کودک بالا تر میرود  به تعداد تکه های پازل افزوده میشه بعضی از پازل ها روی قاب پازل عکس طرح را دارند که  برای سن پایین تر کمک کننده است.

1 تکه مناسب یکسال به بالا تقریبا از حدود 15 ماهگی

2 تکه از دوسال تا حدود دو و نیم سالگی 

 3 تا 5 تکه برای دو تا سه سالگی

6 تا 15 تکه مناسب سه سال به بالا

20 تا 40 تکه حدودا برای چهار سال به بالا

60  تکه مناسب پنج سال به بالا

100 تکه برای شش سال به بالا

200 تکه برای بالای هشت سال

  • توجه داشته باشید که توانایی بچه ها با هم متفاوت است و سن تقریبی در نظر گرفته شده است.

پازل پین دار

پازل پین دار و کاربرد آن

پازل پین دار یا همان دکمه دار از انواع پازل های مناسب برای کودکان هجده ماه تا دو سال می باشد. اگر فرزند شما یک سالگی خود را تمام کرده و به دنبال یک پازل و بازی فکری مناسبی برای او می باشید بهتر است از پازل کودک پین دار استفاده نمایید. در این نوع پازل قطعات دارای دکمه های کوچکی هستند که کودک می تواند با استفاده از آن ها، اشکال را در جای مناسب جای گذاری نماید.

این نوع پازل در تقویت مهارت دیداری کودک کمک زیادی را می نماید. پازل کودک پین دار باعث می شود تا فرزند شما قدرت تشخیص دیداری بهتری داشته باشد. کودک در هنگام انجام این بازی به رنگ ها، شکل ها و ابعاد پازل توجه می نماید. همین موضوع سبب می شود تا قدرت تشخیص در کودک بیشتر شود. توجه داشته باشید که این نوع پازل که یک تکه هم هست برای کودکان هجده ماه تا دو سال مناسب میباشد.

 

پازل کودک برجسته و کاربرد آن

پازل برجسته  یک تکه  مناسب برای  یک سال به بالا می باشد. این پازل در این نوع پازل تکه ها و قطعات به صورت برجسته هستند. یعنی زمانی که قطعه پازل در جای خود گذاشته می شود یک حالت برجسته ای دارد و سطح آن از سطح تخته بالاتر می باشد. معمولا رنگ ها و اشکال مختلفی در پازل های برجسته مورد استفاده قرار می گیرد. طرح هایی از حیوانات یا میوه ها است.

این نوع پازل کودک شاید مقداری ساده تر از سایر پازل ها به نظر برسد. ویژگی مهم در پازل برجسته افزایش قدرت توجه و تمرکز در کودک می باشد.. یک تکه بودن قطعات و برجستگی آن ها توجه خاصی را به وجود می آورد. پازلهای چوبی برجسته دو تکه سه تکه و ... برای بالای دوسال مناسب است.

 

پازل کودک چند تکه و کاربرد آن

پازل چند تکه دارای جنس چوبی ، مقوایی و پلاستیکی  و پازل کودک فومی می باشد. اشکال و تکه های متفاوتی در این نوع پازل وجود دارد. اشکال ساده و تکه های کم این پازل توسط کودکان بالای دو سال قابل انجام است اما در صورتی که شکل و تکه های پازل زیاد باشد رده ی سنی آن را می توان سه سال به بالا در نظر گرفت

این نوع پازل کودک باعث افزایش هوش ریاضی و هندسی کودک می شود. با پیدا کردن شکل و طرح های هماهنگ در این بازی هوش کودک در زمینه هندسی تقویت می گردد. کودک با انواع اشکال و اندازه گیری ها آشنا می گردد. اگر قصد تقویت هوش ریاضی و هندسی فرزند خود را دارید بهتر است از پازل چند تکه استفاده نمایید. البته همان طور که گفته شد توجه داشته باشید که حتما شکل و تعداد تکه ها مناسب سن کودک باشد. یک پازل 50 تکه ای مناسب کودک سه ساله شما نیست.

پازل کودک مکعبی و کاربرد آن

پازل کودک مکعبی از انواع پازل هایی است که اغلب از جنس چوب می باشد و برای کودکان بالای 3 سال مناسب است. در پازل مکعبی قطعات بزرگ مکعب وجود دارد که در هر ضلع آن تصویری وجود دارد. کودک با تشخیص و شناخت شکل اصلی تصاویر را به صورت هماهنگ در کنار یکدیگر قرار می دهد. در این نوع پازل تشخیص تصویر اهمیت بیشتری دارد.

 


مزایای استفاده از این پازل کودک تقویت حافظه و افزایش قدرت تصمیم گیری در کودکان می باشد. به دلیل وجود تصاویر در هر ضلع مکعب کودک باید تصویر مورد نظر را به خاطر بسپارد. این موضوع نقش بسیار مثبتی در تقویت حافظه دارد. همچنین انتخاب مکعب و تصویر مناسب برای تکمیل پازل قدرت تصمیم گیری را در او بالا می برد. در صورتی که قصد تقویت حافظه و افزایش قدرت تصمیم گیری در کودک خود را دارید بهتر است از پازل های مکعبی استفاده نمایید. توجه داشته باشید که انتخاب پازل بر اساس سن کودک از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. هر بازی فکری برای کودک شما مناسب نیست و شما حتما باید بازی را انتخاب نمایید که مناسب سن و ویژگی های کلی فرزندتان باشد.
.

 

مدیر مجله

دیدگاه کاربران

صالح صابونی

این پازلهای مکعبی سخت تره و اگه باسن بچه مناسب نباشه باعث دلزدگی کودک از پازل میشه 4تاییش برای 3ساله ها و 9تاییش برای 5سال به بالا مناسبه

1401/04/28     login پاسخ

اعظم کریمی پور

پازل های مکعبی چوبی خیلی عالیه بچه رو به چالش بیشتری میکشونه

1400/06/14     login پاسخ

مدیر مجله

کلا پازل مکعبی چونکه باید مدام بچرخوننش حافظه تصویری شون هم قوی میشه. و مکعبی چوبی که دوامش هم عالیه

1400/06/15


ورود به سیستم جهت ثبت نظر