مونته سوری یکی از روش های نوین برای افزایش خلاقیت در کودکان می باشد. این شیوه توسط خانمی به نام ماریا مونته سوری ابداع شده است.

بازی های مونته سوری در خانه

مونته سوری یکی از بهترین روش ها برای افزایش خلاقیت در کودکان می باشد. بعد از سن دو سالگی کودک باید به تدریج با روش هایی آماده ی آموزش مفاهیم مختلف شود. انتخاب بازی مناسب از این سن تا شش سالگی می تواند کمک زیادی به تقویت هوش و توانایی فرزند شما نماید. اگر به دنبال تقویت هوش و توانمندی های فرزند خود در خانه هستید حتما با ما در این مطلب همراه باشید.

مونته سوری چیست؟

شاید اغلب والدین آشنایی کاملی با مفهوم این بازی نداشته باشند. مونته سوری عبارت است از بازی هایی که در آن حواس پنجگانه کودک تحریک می شود. به طور مثال استفاده از انواع چیدمان ها و یا قرار دادن وسایل در جای مناسب از جمله بازی های مونته سوری می باشند. شستن لباس ها، تمیز کردن گیاهان، پرتاب اجسام درون جعبه و دوختن دکمه از جمله بازی هایی است که در این گروه قرار می گیرد.  قطعا بازی مونته سوری برای یک کودک پنج ساله پیچیده تر از بازی مونته سوری برای کودک سه ساله می باشد.

آموزش اعداد و حروف الفبا را می توان از طریق این بازی انجام داد. توجه داشته باشید که کودک در عین بازی کردن و لذت بردن از اوقات خود در این بازی وارد یک فاز آموزشی می شود. شناخت اشکال، اعداد و حروف یکی از بزرگ ترین مزایا در این بازی می باشد. برخی به اشتباه این تصور را دارند که تنها در مهدکودک ها باید از این نوع بازی ها استفاده نمود. اما باید بدانید که می توانید از سنین نوپا و بسیار کوچک با خرید یک بازی مونته سوری می توانید آموزش فرزند خود را شروع نمایید.

 

بازی های مونته سوری در خانه

این شیوه توسط خانمی به نام مونته سوری ابداع شده است. دکتر سوری یک پزشک بود که با داشتن علاقه نسبت به آموزش کودکان اقدام به انجام تحقیقات در این زمینه نمود. او شغل پزشکی خود را رها کرده و سال های زیادی را برای تحقیق در این موضوع صرف کرد. او با انجام آزمایش های فراوان به این نتیجه رسید که آموزش باید برای کودکان به صورت تجربی و لمسی انجام شود. به طور مثال کودکی که شکل عدد 2 را بر روی تخته سیاه کلاس دیده است نسبت به کودکی که توسط یک بازی لمسی و ادراکی آن را مشاهده نموده، درک کمتری از عدد 2 خواهد داشت.

مزایای استفاده از مونته سوری در خانه

این بازی با تقویت حواس پنجگانه به خصوص حواس دیداری و لامسه باعث تحریک و رشد مغز کودک می شود. اصل اساسی در این بازی انجام کاری عملی است. در واقع کودک برای انجام این بازی حتما باید تمام حواس خود را جمع کند و اشکال و وسایل را در جاهای مناسب قرار دهد. بنابراین در صورتی که مونته سوری را با کودک نوپای خود انجام دهید حواس پنجگانه او به شدت تقویت می گردد. تقویت حس لامسه تاثیر بسیار زیادی بر رشد ذهنی خواهد داشت.

به دلیل عملی بودن این آموزش و بازی میزان خلاقیت در کودکان افزایش می یابد. روش های قدیمی آموزش را در نظر بگیرید. در متد قدیمی اصل بر این بود که موضوعات و مفاهیم به صورت تئوری آموزش داده شوند. در این روش تئوری راندمان شناخت و آموزش بسیار کمتر از روش عملی می باشد. با جای گذاری صحیح اشکال کودک مهارت دست ورزی خود را تقویت کرده و شناخت بهتری را نسبت به محیط خود خواهد داشت. به عبارتی بهتر است بگوییم قدرت انجام کارهای عملی در کودک افزایش می یابد. بهتر است از سن 2 سالگی مونته سوری را در بین بازی های فرزند خود قرار دهید.

 

درک محیط اطراف و تقویت مهارت شناختی یکی دیگر از مزیت های بازی مونته سوری در خانه می باشد. کودک با شناخت اشیا، اشکال و اعداد محیط اطراف خود را بهتر کشف می نماید. این کشف در سنین کودکی باعث می شود تا آموختن مهارت های زندگی بهتر انجام گردد. همان طور که می دانید مهارت های زندگی تاثیر بسیار زیادی را در پیشرفت افراد دارد. متاسفانه در صورت کمبود آموزش و رفتار نادرست در سنین کودکی افراد مهارت های لازم زندگی را نیاموخته و در سنین بزرگسالی دچار مشکلات فراوانی می شوند.

چگونگی انجام بازی های مونته سوری در خانه

1. برای یادگیری کودک ابتدا باید خودتان نیز با او همراه باشید. برخی از والدین به اشتباه این تصور را دارند که در صورت همراهی کودک رشد استقلال او به خوبی انجام نمی شود اما باید توجه داشته باشید که برای آغاز کار و آشنا نمودن کودک با بازی های مونته سوری حتما باید بازی را در کنار هم یاد بگیرید. قبل از هر چیز بازی مورد علاقه فرزند خود را انتخاب نمایید. استفاده از میوه های و مواد غذایی، آب بازی، شستشو عروسک، انجام انواع چیدمان و تشخیص رنگ ها و بوها می تواند روش هایی برای انجام بازی های مونته سوری در خانه باشد.

2. در مرحله دوم حتما حواس کودک را به بازی جلب نمایید. به طور مثال اگر بازی پرتاب اشیا به داخل جعبه را انجام می دهید، فاصله کودک با جعبه را مشخص کرده و اجازه دهید تا کودک با عقب و جلو رفتن به درک این موضوع پی ببرد. در این بازی حس بینایی تحریک شده و کودک با مفهوم فاصله آشنا می گردد. یا در صورتی که یک بازی چیدمان را انجام می دهید بهتر است اجازه دهید تا کودک قطعات را لمس کرده و به درک ابعاد آن ها برسد. در هر بازی مونته سوری حتما باید توجه زیادی به این موضوع داشته باشید.

 

یازی های مئنته سوری در خانه

 

 

 

3. حالا کودک را به انجام بازی ترغیب کنید. به طور مثال در بازی پرتاب اشیا ابتدا خودتان پرتاب را انجام دهید و در مرحله بعد با کمک کودک این پرتاب را انجام دهید. توجه داشته باشید که ایجاد هرگونه فشار به کودک ممکن است تاثیر بسیار منفی داشته باشد. این آموزش ممکن است ماه ها طول بکشد و اصلا ربطی به هوش فرزند شما ندارد. با کودک همراه باشید و کمک کنید تا به تدریج انجام بازی های مونته سوری را فرا گیرد. انجام هرگونه رفتار خشونت آمیز در حین بازی کار بسیار اشتباهی بوده و توصیه می شود در هنگام انجام بازی کودک را آزاد بگذارید. متاسفانه برخی از والدین انتظار دارند که کودک در همان بار اول یا دوم تمام موضوع را فرا بگیرد که این انتظار بسیار نا به جا بوده و توصیه نمی شود.

مدیر مجله

دیدگاه کاربرانورود به سیستم جهت ثبت نظر