7 مهارت‌ زندگی که لازم است کودکتان تا سن ۵ سالگی فرا بگیرد!

 آخرین بروزرسانی: 1400/06/31 320 زمان مطالعه: 3 دقیقه
مهارت های زندگی برای کودکان پیش دبستانی ضروری هستند زیرا کودک شما را برای انطباق و سازگاری با تغییرات محیط و چالش های روزمره آماده می کنند. همچنین اولین گام در جهت تکامل و استقلال بیشتر آن‌هاست

مهارت های زندگی برای کودکان پیش دبستانی

کودکان در حین رشد خود و به شکلی تدریجی، مهارت‌های کلامی، غیر کلامی، تحلیلی، منطقی، ادبی و ریاضی را فرا می‌گیرند. با اینکه ممکن است به کوچک‌ترین دستاوردهای آکادمیک و ورزشی آن‌ها افتخار کنید اما جنبه‌هایی وجود دارند که به اندازه این دستاورد ها مهم هستند. جنبه‌های خاصی وجود دارند که ما آن‌ها را " مهارت های زندگی برای کودکان پیش دبستانی" می‌نامیم که با فراگیری آنها به یک انسان مسئول تبدیل می‌شوند.

دلیل اهمیت مهارت های زندگی برای کودکان پیش دبستانی

مهارت‌های زندگی برای کودکان پیش دبستانی ضروری هستند زیرا کودک شما را برای انطباق و سازگاری با تغییرات محیط و چالش های روزمره آماده می کنند. همچنین اولین گام در جهت تکامل و استقلال بیشتر آن‌ها هستند. درست در زمانی که وقت یادگیری مسائل مذهبی و دینی کودک است، یادگیری مهارت های زندگی نیز شروع می‌شود!

بنابراین، پیش بروید و به کودک نوپای کوچک و شیطان خود بگویید که برخی از این مهارت‌های زندگی را یاد بگیرد قبل از این که او پنج ساله شود و به دنیای واقعی قدم بگذارد!

نام کامل پدر و مادر

اگر کودک شما هنوز هم شما را با عنوان "مامان" صدا می‌کند، ممکن است ایده خوبی باشد که او را مجبور کنید تا نام‌های کامل شما و همسرتان را یاد بگیرد. علاوه بر این، سعی کنید آدرس منزل خود را به او بگویید زیرا ممکن است در مواقع اضطراری مفید واقع شود. این یک قانون امنیتی مهم در لیست مهارت های زندگی برای کودکان پیش دبستانی است. از طرفی همچنان که بچه‌ها در حال یادگیری اعداد هستند، پیش قدم شوید و شماره‌های تلفنتان را نیز به آن‌ها نشان دهید!

مهارت‌های روزمره زندگی

زمانی که کودکان بزرگ می‌شوند و به جلسات پیش دبستانی می‌پیوندند و یا مدت زیادی بیرون از خانه می‌مانند، باید قادر به مدیریت چیزهای جزئی در زندگی روزمره خود باشند. این مهارت‌ها شامل بستن بند کفش، قاشق و چنگال دست گرفتن، غذا خوردن به تنهایی، تمیز کردن خود پس از دستشویی و غیره است. این مهارت های زندگی برای کودکان پیش دبستانی به پرورش تصویر ذهنی مثبت و اعتماد به نفس در آن‌ها کمک خواهد کرد.

مدیریت میزان استفاده از ابزارهای الکترونیکی

​​​​​امروزه بچه‌ها به شکلی حرفه ای از ابزارهای الکترونیکی استفاده می‌کنند، به گونه ای که به نظر می‌رسد آن‌ها مهارت‌هایی را در رحم مادرشان در این باره یاد گرفته‌اند! در حالی که بازی‌ها و تلفن‌های همراه به طور آنی سرگرمی را برای کودکان نوپا فراهم می‌کنند، نور ثابت این ابزار الکترونیکی ممکن است بر قدرت تمرکز آن‌ها تاثیر بگذارد. و پس از مدتی  آن‌ها به سختی می‌توانند بی‌حرکت بنشینند یا حواس خود را جمع چیزی کنند، (حتی برای چند دقیقه).

 

تعیین میزان دسترسی به ابزار های الکترونیکی برای کودک

ابزارهای الکترونیکی، ADD (اختلال نقص توجه) را به یک رخداد رایج تبدیل می کند. بنابراین اطمینان حاصل کنید که آن‌ها به ابزار های الکترونیکی فراتر از حد مجاز دسترسی ندارند.

مهارت های اجتماعی

معمولا کودکان به هنگام قرار گیری در جمع دوستانشان حس مالکیتی نسبت به اسباب بازی های خود در وجودشان شکل می گیرد، بنابراین، آن‌ها به سختی می‌توانند مفهوم به اشتراک گذاری را درک کنند.

مهارت های کودک در اجتماع

برای والدین مهم است که حس تعلق فرزندان خود را تا حدودی کم کنند، تا به آن‌ها در درک ارزش‌های اساسی بشردوستانه کمک کنند. راه‌های زیادی برای یادگیری مسئولیت اجتماعی و رفتار خوب در کودک به عنوان یکی از مهارت های زندگی برای کودکان پیش دبستانی وجود دارد که شامل نگهداری حیوانات خانگی، ترتیب دادن بازی گروهی، خدمات اجتماعی و غیره است.

دستشویی رفتن و مراقبت های بهداشتی بعد از آن

اغلب والدین آموزش دستشویی رفتن را بین سن دو تا سه سالگی کودکان شروع می کنند. زمانی که آن‌ها ۵ ساله می‌شوند، باید بتوانند مراقبت های بهداشت بعد از دستشویی را به تنهایی دنبال کنند. مراقبت بهداشتی شامل یادگیری پایین کشیدن شلوار و زیر شلوار، تمیز کردن خود و شستن دست ها بعد از استفاده از دستشویی است.

پیروی از قوانین امنیتی در جاده‌ها

در حالی که کودک شما ممکن است بدون نظارت بزرگسالان از خیابان عبور نکند، این ایده خوبی است که آن‌ها را در معرض اصول اولیه ایمنی عبور از خیابان قرار دهید. به هر دو طرف جاده نگاه کردن و رد شدن از آن. این طرح عادات مثبت ایمنی عیور از خیابان را از سنین پایین تقویت خواهد کرد.

هشیار بودن در مورد "لمس خوب" و "لمس بد"

با افزایش جرایم مربوط به آزار جنسی کودکان، یکی از مهارت های زندگی برای کودکان پیش دبستانی این است که کودکان تمایز بین لمس خوب و لمس بد را یاد بگیرند. لمس خوب مانند نوازش یا آغوش گرفتن، خوب است اما لگد زدن، هل دادن و یا لمس کردن بخش‌های خصوصی غیرقابل‌قبول است.

بهتر است میان والدین، پدربزرگ، مادربزرگ و کارکنان مدرسه همکاری صورت گیرد تا اطمینان حاصل شود که کودکان از این نوع لمس ها آگاه هستند و در صورت نیاز می‌توانند از پدر و مادر خود کمک بخواهند.

مهارت‌های زندگی، همانطور که برای بزرگسالان امری حیاتی هستند، برای کودکان نیز مهم هستند. یادگیری این مهارت‌ها می‌تواند آن‌ها را متکی به خود، مستقل و آماده رویارویی با واقعیت‌های تلخ دنیایی که ما در آن زندگی می‌کنیم کند. بنابراین اگر شما والد یک کودک نوپا هستید، نکات بالا را به عنوان مهارت های زندگی برای کودکان پیش دبستانی دنبال کنید تا مهارت‌های لازم زندگی را به او تعلیم دهید.   

 

مدیر مجله

دیدگاه کاربران

صالح صابونی

واقعا این کتابا برای ما که تجربه ای نداریم خیلی کمک کننده س

1401/05/12     login پاسخ

اعظم کریمی پور

تو این مدت غذاهای ملین در برنامه غذایی شون قرار بدین

1400/06/31     login پاسخ

اعظم کریمی پور

کتابهای پی پر هم بسیار خوبند

1400/06/31     login پاسخ

مدیر مجله

بله داستانهای پی پر برای حدود دو و نیم و سه سالگی خوبه چون نوشته هاش خیلی کمه و خسته نمیشن

1400/06/31


ورود به سیستم جهت ثبت نظر