خواندن کتاب برای نوزادان: زمان شروع، راهنمای سنی و فواید آن

 آخرین بروزرسانی: 1400/06/29 374 زمان مطالعه: 4 دقیقه
خواندن کتاب برای کودک یک راه عالی برای آموزش زبان به آنهاست. اگر چه ممکن است نوزادان کلمات و واژگان موجود در داستان را درک نکنند؛ اما احتمال دارد به صدای کلمات گوش کنند و آنها را تشخیص دهند.

خواندن کتاب برای نوزادان: زمان شروع، راهنمای سنی و فواید آن

خواندن کتاب برای کودک یک راه عالی برای آموزش زبان به آنهاست. اگر چه ممکن است نوزادان کلمات را درک نکنند؛ اما احتمال دارد به صدای کلمات گوش کنند و آنها را تشخیص دهند. خواندن منظم کتاب برای کودک، می‌تواند پایه و اساس مهارت های یادگیری زبان، واژگان و مهارت‌های ارتباطی بعدی باشد. اما سوال اصلی اینجاست که برای نوزاد چه بخوانیم؟

والدین می‌توانند کتاب‌های مناسب را در سن مناسب برای کودک بخوانند تا مطمئن شوند که کودک بیش‌ترین بهره را از آن می‌گیرد. در این مقاله، ما در مورد فواید کتاب خواندن برای نوزادان و اینکه برای نوزاد چه بخوانیم؟ و در چه سنی شروع به خواندن کنیم، صحبت می کنیم:

چه زمانی خواندن کتاب برای کودک را شروع کنیم؟

قبل از پاسخ به سوال "برای نوزاد چه بخوانیم؟" شما می‌توانید خواندن کتاب برای کودک را از 10 روزگی او شروع کنید؛ البته برای گرفتن توجه زیاد کودک، نیاز است تا چهار ماهگی صبر کنید. اغلب کودکان چهار ماهه ممکن است به والدینی که به صورت بازیگوشانه کتاب می‌خوانند، واکنش نشان دهند. در اکثر موارد، کلمات و زبانی که کودک شما می‌شنود، در دراز مدت به نفع او خواهد بود.

 

کتاب خواندم برای نوطاد

فواید خواندن کتاب برای کودکان

مهارت‌های زبانی: طبق نظر کارشناسان، کودکانی که حداقل به پنج کتاب در روز گوش می‌دهند، حدود ۱.۴ میلیون کلمه بیشتر از دیگر کودکان پیش‌دبستانی یاد خواهند گرفت. حتی خواندن یک کتاب در روز می‌تواند کودک را با کلمات و صداهای زیادی آشنا کند. باور بر این است که نوزادان حتی قبل از اینکه اولین کلمات خود را بیان کنند، صداهای کلمات را در ذهن خود تمرین می‌کنند. بنابراین، کودکی که در سنی کم در معرض شنیدن آوای زبان قرار گرفته، می‌تواند کلمات را تلفظ کند، معانی آن‌ها را یاد بگیرد و از آن‌ها در جملات برای برقراری ارتباط استفاده کند.

 پیوند والد - کودک: در کنار نوزاد نشستن برای مدتی، راهی خوب برای برقراری ارتباط با اوست. این لحظه‌ای است که تمام توجه شما بر روی نوزاد متمرکز می‌شود. کودک از عوامل حواس‌پرتی دیگر آزاد است و توجه زیادی به آنچه که شما می‌گویید دارد. این امر پیوند والد - کودک را تقویت می‌کند، و رابطه آنها را در طولانی‌مدت عمیق تر خواهد کرد.

نکته: اگر به دنبال پاسخ سوال "برای نوزاد چه بخوانیم؟" هستید این بخش را نادیده نگیرید

رشد عاطفی: نوزادان وقتی برای آن‌ها کتابی می‌خوانید، توجه زیادی به عبارات و جملات شما می‌کنند. این ممکن است آن‌ها را در درک تن صداها و احساسات پشت کلمات، قوی تر کند.

رشد اجتماعی و شناختی: خواندن کتاب برای کودک توسط والدین، خواهران یا برادران می‌تواند تاثیر مثبتی بر مهارت‌های اجتماعی کودک داشته باشد. کودک همچنین سعی خواهد کرد کلماتی که شما بیان می‌کنید را تکرار کند، در یک کتاب به آن‌ها اشاره و نام آن‌ها را ذکر کند، و صداهایی را که شما تولید می‌کنید عینا کپی کند. این امر رشد شناختی را بهبود می‌بخشد، و بر دیگر مراحل رشد و نمو زندگی کودک تاثیر می‌گذارد. گوش دادن به کلمات جدید نیز می‌تواند قدرت حافظه و یادآوری کودک را بهبود بخشد. کتاب خواندن برای کودک به شکلی منظم ممکن است به جنبه‌های رشد و توسعه آن‌ها کمک کند.

آمادگی برای مدرسه: خواندن منظم کتاب می‌تواند آگاهی واجی کودک را بهبود بخشد، که توانایی گوش دادن، هویت دادن و بازسازی صداهای کلمات خاص است. این مهارت، همراه با واژگان قوی تر، ممکن است درک زبان و مفاهیم دیگر را برای کودک زمانی که مدرسه را شروع می‌کند، آسان‌تر کند.

 

 

پاسخ به سوال "برای نوزاد چه بخوانیم؟"

خواندن کتاب‌ برای کودک در سنین پایین می‌تواند به شما کمک کند که بیش‌ترین مقدار سود را از انجام این کار به دست آورید. می‌توانید در سنین و مراحل مختلف رشد کودک به توصیه هایی که در ادامه بیان شده عمل کنید و جواب سوال خود را که می گوید "برای نوزاد چه بخوانیم؟" در این بخش بگیرید:

​​​​​​دو تا شش ماه

در جواب اینکه برای نوزاد چه بخوانیم؟ باید بگویم که سن کودک مهم است. کتاب‌های رنگی، کتاب‌های پارچه‌ای نرم و کتاب‌های قابل شستشو برای نوزادان دو تا شش ماهه عالی هستند. اگر چه کودک شما ممکن است برای درک آنچه شما از کتاب می‌خوانید خیلی کوچک به نظر برسد؛ اما آنچه که در این سن مهم است حضور شما و توجه ویژه به آن‌ها است.  

 

نوزادان این گروه سنی اغلب احساسات خود را با لبخند زدن، گریه کردن، لگد زدن و خندیدن بیان می‌کنند. کودک شما ممکن است زمانی که شما برای او کتاب می‌خوانید با استفاده از این احساسات واکنش نشان دهد. طبیعی است که نوزادان بخواهند کتاب را نگه دارند و یا آن‌ها را بجوند. اگر احساس می‌کنید که کودک شما به جای دیگری نگاه می‌کند و یا به نظر می‌رسد که بعد از مدتی، صبر و حوصله خود را از دست می‌دهد، خوب است که یک استراحت داشته باشید و یا روز بعد برای او مطالعه را ادامه دهید.

شش تا دوازده ماه

توصیه می‌شود در پاسخ به "برای نوزاد چه بخوانیم؟" کتاب‌هایی با تصاویر بزرگ، رنگارنگ و جذاب بخوانید. در این گروه سنی کتاب‌ها با طرح های برجسته ایده‌آل است.

کودک شما ممکن است از لمس کردن کتاب‌ها، باز و بسته کردن آن‌ها، ورق زدن صفحات و نگاه کردن به تصاویر لذت ببرد. خواندن مکرر و منظم کتاب‌ها می‌تواند کودک شما را قادر سازد تا کتاب مورد علاقه خود را انتخاب و شروع به شناخت داستان‌ها و تصاویر شخصیت‌های خاص کند. برخی از نوزادان نیز ممکن است شروع به تشخیص صدای خاصی از کلمات کنند.

چه نوع کتابی را برای کودکان بخوانید؟

برای نوزاد چه بخوانیم؟ بهترین کتاب‌های کودک برای نوزادان زیر یک سال معمولا ویژگی‌های زیر را دارند:

  • تصاویر جذاب و ساده

  • رنگ‌های روشن

  • تصاویری از اشکال و حیوانات

  • حروف بزرگ در یک فونت جذاب

  • تصاویر انعکاسی از اشیا آشنا، مانند اسباب‌بازی‌ها

  • صفحات آسان برای ورق زدن با بافت‌های مختلف

بچه‌های کوچک‌تر بیشتر از کتاب به صدا و ریتم خواندن شما جذب می‌شوند. بنابراین می‌توانید برای آنها کتاب‌هایی با قافیه، شعر کوتاه و یا ترانه‌هایی که ریتم دارند انتخاب کنید.

توصیه‌هایی برای موثر کردن خواندن کتاب برای کودک

ممکن است کتاب خواندن را تبدیل به یک تجربه جالب و مفید از طریق روش های زیر برای کودک کنید:

خواندن را در یک برنامه روتین ادامه دهید: هر روز زمانی را انتخاب و با کودک مطالعه کنید. این کار روتین خوبی را ایجاد خواهد کرد. اشکالی ندارد اگر کودک در ابتدا علاقه‌مند به نظر نرسد. جلسه کتاب خواندن می‌تواند چند دقیقه طول بکشد اما باید روزانه انجام شود.

کتاب‌های مناسبی برای کودک انتخاب کنید: کتاب‌هایی را انتخاب کنید که مرتبط به سن کودک باشند. به عنوان مثال، شما می‌توانید کتاب‌هایی با تاکید بیشتر بر داستان را برای بچه‌های بزرگ‌تر انتخاب کنید. و برای کودکانی که سن پایین تری دارند، کتاب‌هایی با تاکید بیشتر بر تصاویر و کلمات یا جملات قافیه دار، انتخاب کنید.

کتاب را با حس بخوانید: صدای خود را تنظیم کنید و کلمات را در هر جایی که ممکن است به گونه ای بیان کنید تا بر احساسات و یا ویژگی‌های مرتبط به کلمه تاکید کنید. احتمال اینکه نوزادان روی کلمات و صداهای ایجاد شده از سمت شما نسبت به داستان کتاب تمرکز کنند بیشتر است. خواندن با حس می‌تواند نشان دهد که خواندن کتاب برای کودک یک فعالیت معنی‌دار است، درست مثل بازی کردن با اسباب‌بازی یا بیرون رفتن.

به کودک خود اجازه دهید که رهبری کند: اگر کودک سخنان شما را قطع و صدای شما را تکرار کرد، متوقفش نکنید. آن‌ها را تشویق کنید که کلمات را با شما تکرار کنند. کودکان بزرگ‌تر می‌توانند سوالاتی درباره کلماتی که می‌شنوند، بپرسند. این یک راه عالی برای تحریک فرآیند تفکر آن‌ها است که به رشد شناختی آن‌ها کمک می‌کند.

تنوع را حفظ کنید: کتاب‌های مختلف را بخوانید تا علاقه کودک را حفظ کنید. حفظ تنوع کتاب‌ها می‌تواند از یکنواختی کتاب خواندن جلوگیری کند.

مطالعه کردن یکی از بهترین عادت‌هایی است که می‌تواند در کودکان از سنین پایین تقویت شود. خواندن کتاب برای کودک و نوزادان برای رشد شناختی، اجتماعی و زبانی آن‌ها مفید است. خرید کتاب مناسب برای کودک و ایجاد یک کتابخانه از کتاب‌های کودک بهترین راه برای دسترسی سریع به کتاب هاست.

 

مدیر مجله

دیدگاه کاربرانورود به سیستم جهت ثبت نظر