چگونه کودک خود را برای تولد فرزند جدید آماده کنیم؟

 آخرین بروزرسانی: 1400/07/06 203 زمان مطالعه: 6 دقیقه
درباره نکات مهم قبل از تولد، اولین ملاقات کودک خردسال با نوزاد در بیمارستان و چگونگی گذراندن هفته‌های اول پس از تولد هم نکات مهمی را بیان می‌کنیم

چگونه کودک خود را برای تولد فرزند جدید آماده کنیم؟

آماده‌سازی کودک نوپا برای تولد نوزاد جدید، همیشه هم هیجان‌انگیز و هم کمی دلهره‌آور است. اگر با خود صادق باشید، شما از تولد نوزاد جدید و وجود یک خواهر یا برادر جدید برای فرزند خود هیجان‌زده هستید. البته ممکن است داشتن دو فرزند کمی شما را عصبی و ناراحت کند. در این مقاله درباره این موضوع که چگونه کودک خود را برای تولد فرزند جدید آماده کنیم؟ با شما صحبت می‌کنیم.

ممکن است علاوه بر آمادگی‌هایی که برای تولد نوزاد کسب می‌کنید از خود بپرسید: «چگونه کودک خود را برای تولد فرزند جدید آماده کنیم؟»

اصلاً نگران نباشید. در ادامه نکاتی را بیان می‌کنیم که به شما کمک می‌کند کودک نوپای خود را برای تولد نوزاد جدید آماده کنید. نکاتی که برای اولین ملاقات کودک با نوزاد بسیار ضروری است. به‌علاوه نکاتی درباره نحوه برخورد با کودک و احساساتش را در هفته اول تولد نوزاد بیان می‌کنیم.

از چه راه‌هایی و چگونه کودک خود را برای تولد فرزند جدید آماده کنیم؟

 • استقلال کودک نوپای خود را پرورش دهید

در ماه‌های آخر بارداری به فرزند خود کمک کنید مستقل‌تر شود. او را تشویق کنید برخی کارها را به‌تنهایی انجام دهد.(حتی اگر زمان زیادی را صرف انجام کاری به‌تنهایی می‌کند) این کار کمک می‌کند پس از تولد نوزاد شما وقت بیشتری داشته باشید. به من اعتماد کنید!

به کودکتان کمک کنید خودش لباسش را بپوشد و در کارهای آسان خانه به شما کمک کند. به آن‌ها اجازه دهید تا حد امکان برخی کارها را به‌تنهایی انجام دهند. این کار 2 مزیت مهم دارد:

 1. برای رشد و تکامل فرزند شما بسیار مفید است. انجام کارها به‌تنهایی باعث تقویت اعتماد‌ به‌ نفسشان می‌شود.

 2. این کار، برای زمانی که نوزاد متولد شود، برای شما هم با ارزش است.

این کار به فرزند شما کمک می‌کند تا مستقل‌تر شود، به‌علاوه این احساس را به او می‌دهد که «بچه بزرگ‌تر» است. شما به کودک خود این احساس را تلقین می‌کنید که بزرگ‌ شده است. این احساس را به او می‌دهید که می‌تواند برای خواهر یا برادر کوچکش نقش مهم و مفیدی داشته باشد (هنگام تولد نوزاد انجام وظایفی چون آوردن و بردن وسایل تعویض و...). احساس مسئولیتی که به کودک می‌دهید باعث می‌شود منجر به حس «بزرگ‌تر بودن» در او شود.

 • برخی تغییرات طولانی‌مدت را قبل از تولد نوزاد انجام دهید

شاید شما تولد نوزاد را به‌گونه‌ای دیگر تفسیر کنید، اما حضور یک نوزاد در خانه برای کودک نوپا تغییر بسیار بزرگی است. تغییری که اگر جدی گرفته نشود؛ عواقب خوشی ندارد. کودکی که تا دیروز مرکز توجه و کانون جهان بوده است، حال باید والدینش را با یک نوزاد کوچک که برای تمام کارهایش به شما نیاز دارد؛ تقسیم کند. این تغییر می‌تواند کودک را شما را بسیار متأثر کند.

اگر پاسخ سوال " چگونه کودک خود را برای تولد فرزند جدید آماده کنیم؟" برایتان مهم است. اگر تلاش می‌کنید قبل از تولد نوزاد کارهای مهمی انجام دهید، لازم است تغییرات اساسی را قبل از تولد نوزاد جدید انجام دهید. این کارها را به زمانی دیگر موکول نکنید. اگر کودک هم‌زمان با تغییرات اساسی و مهم در زندگی‌اش برخورد کند ممکن است سبب عصیان یا عقب‌نشینی‌اش در برخورد با شما و مسائل شود.

مثلاً اگر قصد جدا کردن محل خواب کودک را دارید یا می‌خواهید پستانک را از او بگیرید یا کم‌کم تمرین راه رفتن کند، این تغییرات را در ماه‌های قبل از تولد نوزاد انجام دهید. بدین ترتیب کودک شما فرصت دارد خود را با شرایط جدید وفق دهد. از شیر گرفتن، از پوشک گرفتن، تغییر محل خواب کودک و... مواردی هستند که نباید هم‌زمان باهم انجام شوند.

 

اگر هنوز این کارها را نکرده‌اید و نوزاد شما به‌زودی متولد خواهد شد، دست نگه‌دارید! اجازه دهید کودک شما ابتدا با نوزاد جدید سازگار شود. پس از گذشت چندین هفته می‌توانید آهسته و با برنامه‌ریزی کارتان را شروع کنید.

 • به فرزند خود اجازه دهید بداند نوزاد جدیدی در راه است

درک بچه‌های کوچک از مسائل بسیار شگفت‌انگیز است. کودکان خردسال قادر به درک مسائل زیادی هستند.

همان‌طور که به فرزند کمک می‌کنید بداند نوزاد جدیدی در راه است، او فرصت پیدا می‌کند آمادگی بیشتری برای تولد نوزاد داشته باشد. می‌توانید درباره نوزادان دیگری که می‌بینید با او صحبت کنید. عروسکی برایش بگیرید تا با در آغوش گرفتنش، حس نوزاد را در آغوشش داشته باشد. از تک‌تک فرصت‌هایتان استفاده کنید. در مورد دوران بارداری و رشد نوزاد در شکم و تولد نوزاد در حد فهم کودک برایش صحبت کنید.

 

چالش فرزند جدید

خواندن کتاب‌های زیر می‌تواند به شما کمک کند:

 • «تولد نوزاد جدید» نوشته آن سی واردی

 • «نوزاد جدید در راه است» انجی سیج

 • «من برادر بزرگترم» نوشته جوانا کل

 • «من خواهر بزرگترم» نوشته جوانا کل

تمام این کتاب‌ها، کتاب‌های فوق‌العاده‌ای هستند که می‌توانند کودک شما را برای تولد خواهر یا برادر جدیدش آماده کنند.

اگر راهکارهای مفید را به کار ببندید، دیگر لازم نیست این سؤال مدام در ذهن شما تکرار شود که :" چگونه کودک خود را برای تولد فرزند جدید آماده کنیم؟”

برخی راهکارهای ساده می‌تواند خیلی راهگشا باشد. کودک را برای ملاقات نوزاد با خود به بیمارستان ببرید. سعی کنید هدیه‌ای از جانب نوزاد برای کودک تهیه کنید.

بردن کودک خردسال به بیمارستان برای ملاقات با نوزاد تجربه حساس و دلهره‌آوری است. ممکن است این ملاقات برای اولین بار برای کودکتان بسیار غم‌انگیز باشد. اگر نوزاد برای کودک، دل‌نشین و جذاب باشد، پس خیالتان راحت باشد که این ملاقات در بیمارستان تجربه مثبتی بوده و به شما کمک می‌کند.

 

رابطه فرزند با نوزاد جدید

هنگام دریافت هدیه از طرف نوزاد جدید، کودک شما مشغول بازی می‌شود و یک تجربه خوشایند در ذهنش حک می‌شود. این موضوع به آن‌ها کمک می‌کند تا احساسات خوبی در ارتباط با نوزاد بروز دهند.

در اولین ملاقات کودک با نوزاد در بیمارستان، بیشتر به کودک خردسال خود توجه کنید. درست است که شما دوست دارید نوزادتان را در آغوش بگیرید و با او باشید. شما دوباره مادر شده‌اید... قبول کنید این کاملاً طبیعی است؛ اما وقتی کودک خردسال شما به همراه پدربزرگ یا مادربزرگ به بیمارستان می‌آید، در مدت‌ زمان حضور کودک بیشتر به او توجه کنید. کودکتان را در آغوش بگیرید و با او صحبت کنید. 

تأکید می‌کنم که تولد نوزاد جدید می‌تواند برای کودک نوپا تجربه‌ای تکان‌دهنده باشد. شما باید تلاش کنید کودک کمترین صدمه روحی را ببیند و تجربه‌ای شاد و دوست‌داشتنی برایش رقم بخورد.

هفته‌های اول در خانه

 

چگونه خود را برای تولد نوزاد و رابطه‌اش با فرزند بزرگ آماده کنیم؟

اگر از خود می‌پرسید « چگونه کودک خود را برای تولد فرزند جدید آماده کنیم؟» پس باید هفته‌های اول در خانه را هم جدی بگیرید.

 

 • احساس مالکیت کودکان را نسبت به نوزاد جدی بگیرید.

یکی از اهداف اصلی شما این است که مطمئن شوید کودک نوپا از داشتن خواهر و برادر جدید هیجان‌زده می‌شود.

 • سعی کنید آن‌ها را در هر کاری که می‌توانید مشارکت دهید.

از کودک بخواهید تا در تعویض پوشک، غذا دادن، تعویض لباس نوزاد و غیره به شما کمک کند. بسته به سن و توانایی کودک از او کمک بخواهید. شاید کمک او خیلی مفید به نظر نرسد، اما اگر به آن‌ها اجازه دهید آنچه را که می‌توانند انجام دهند؛ نتایج بسیار خوبی دارد.

اگر مدام از خود سؤال می‌کنید که " چگونه کودک خود را برای تولد فرزند جدید آماده کنیم؟"، این راهنمایی‌ها به شما کمک می‌کند. به‌علاوه روشی برای آموزش شیوه صحیح لمس کردن و برخورد نوزاد به کودک نوپا ارائه می‌دهد. مثلاً بگویید:

«پوشک نوزاد را برایم می‌آوری؟ آفرین! شما یک خواهر/برادر بزرگ عالی هستید! چه کمک بزرگی به من کردی!»

دقت کنید که کودک ما خیلی کوچک است و این برخورد ملایم که او را خواهر/برادر بزرگ‌تر می‌خوانید تأثیر مثبتی روی او دارد. به‌علاوه ایجاد این حس که نوزاد به کمک او نیاز دارد، می‌تواند رفتار او را با نوزاد بهتر کند.

در برابر رفتارهای اشتباه کودک صبور باشید

برای بسیاری از کودکان، این دوره، دورۀ ناامنی است. زندگی معمولی و روال طبیعی خواب و خوراکشان کاملاً تغییریافته است.

هنگامی‌که این اتفاق می‌افتد، کودکان اغلب برای جلب‌توجه ممکن است رفتارهای اشتباهی نشان دهند.

 

این کاملاً طبیعی است؛ بنابراین تا آنجا که می‌توانید رفتاری ملایم و محبت‌آمیز داشته باشید. ممکن است لحظاتی واقعاً برایتان سخت باشد. شما دچار کم‌خوابی و خستگی هستید؛ اما تمام سعی خود را بکنید. به خاطر داشته باشید که شرایط برای بچه‌های کوچک ما سخت‌تر است.  

 • از هرزمانی برای تحسین کودکتان استفاده کنید.

سعی کنید در هر فرصتی از کوچک‌ترین کارهای کودکتان تعریف کنید. هنگامی‌که کودک شما با نوزادتان ارتباط صحیحی برقرار می‌کند یا به شما کمک می‌کند او را ستایش کنید. این تحسین‌ها می‌تواند رفتار مثبت او را تقویت کند.

 • هنگام گریه هر دو فرزند برای رفتن پیش نوزاد عجله نکنید.

معمولاً هنگام بارداری دوم، از خود سؤال می‌پرسید آیا می‌توانید فرزند دوم را هم مانند فرزند اول دوست داشته باشید؟

حتی ممکن است سؤال کنید که آیا عشق کافی در وجودتان برای فرزند دوم دارید یا خیر؟ نگران نباشید. حتم داشته باشید شما دیوانه‌وار و معجزه‌آسا عاشق نوزاد جدیدتان خواهید شد.

شما با هر گریه نوزاد عجله می‌کنید تا زودتر نیازش را رفع کنید؛ اما زمان‌هایی هم وجود دارد که هر دو فرزند هم‌زمان شما را می‌خواهند. تصمیم مشکلی است. ممکن است بخواهید فوراً نیاز نوزاد تازه متولدشده خود را برآورده کنید. شما فکر می‌کنید نوزاد تازه متولدشدۀ شما الآن به شما نیاز دارد و کودک نوپای شما می‌تواند چند دقیقه منتظر بماند.

مشکل این است که کودک نوپای شما از بدو تولد اولین بوده است و این دوم شدن را دوست ندارد. اگر شما همیشه باعجله به سراغ نوزاد می‌روید و کودک نوپای شما همیشه در جایگاه دوم قرار می‌گیرد، ممکن است او رفتارهای نادرستی نشان دهد و با نوزاد دشمنی کند. 

 • از پیام‌هایی که برای کودک نوپا ارسال می‌کنید آگاه باشید

وقتی هر دو گریه می‌کنند، گاهی اوقات باید ابتدا به سمت کودک نوپا بروید؛ حتی در حد یک بوسیدن و آغوش چندثانیه‌ای، ابتدا به کودک نوپا توجه کنید. به کودک نوپای خود نشان دهید که او هنوز هم بسیار مهم است.

در حال حاضر، من به این فکر می‌کنم که مراقبت از نوزاد کار مشکلی است. بله مشکل است! مراقبت صد در صد از نوزاد مشکل است؛ اما این مراقبت‌ها منجر به افزایش اعتماد به‌ نفس او می‌شود.

 • کنجکاوی کودک را در قبال نوزاد جدید سرکوب نکنید.

نوزاد جدید شما ممکن است برای کودک نوپای شما بی‌نهایت جذاب باشد. بچه‌ها چیزهای جالبی هستند! درحالی‌که می‌خواهیم به فرزندانمان رفتار صحیح با نوزاد تازه متولدشده را آموزش دهیم، باید مراقب باشیم کنجکاوی آن‌ها را سرکوب نکنیم.

 

 

اگر بازهم این سؤال در ذهن شما وجود دارد که:" چگونه کودک خود را برای تولد فرزند جدید آماده کنیم؟"

صبر کنید و زمان بدهید.زمان به‌خودی‌خود خیلی از مسائل را حل می‌کند. فقط یاد بگیرید لازم است گاهی سکوت کنید، گاهی هیچ واکنشی نشان ندهید و گاهی بی‌خیال از کنار مسائل عبور کنید.

شما هم می‌توانید کودک نوپای خود را برای تولد فرزند جدید آماده کنید

ممکن است پاسخ سؤال "چگونه کودک خود را برای تولد فرزند جدید آماده کنیم؟" را درک کرده باشید. کودک شما در هر سنی باشد، چه در سن 18 ماهگی، چه در 2 سالگی یا حتی 3 سالگی می‌توانید او را آماده کنید.

شما می‌توانید کودک نوپای خود را در هر سنی برای تولد نوزاد جدید آماده کنید. دقت کنید که این پروسه از ماه‌ها قبل از تولد نوزاد آغاز می‌شود.

از توصیه‌های ارائه‌شده برای اولین ملاقات در بیمارستان و هفته‌های اول تولد نوزاد استفاده کنید. رعایت این نکات به شما کمک می‌کند تا راه را برای کودک خردسال خود هموار کنید.

 

 

 

مدیر مجله

دیدگاه کاربران

اعظم کریمی پور

مطالب مفییدی بود دوکتاب دیگرهم بسیار مفیدن یکی پی پر و نی نی کوچولوی جدید و دیگری فرزند دوم پیامدها و راه حل ها یک نکته بسیار مهم است و اینکه وقتی کودک می خواهد نوزاد را لمس کند بهتراست اجازه بدهیم ولی مواظب باشیم

1400/07/06     login پاسخ

مدیر مجله

ممنون از به اشتراک گذاری نظرتون بله پی پر و نی نی کوچولوی جدید برای دو و سه سال خوبه

1400/07/06


ورود به سیستم جهت ثبت نظر