فواید نقاشی برای کودکان کدامند؟

 آخرین بروزرسانی: 1400/06/25 234 زمان مطالعه: 4 دقیقه
بهتر است کودک را به کمک نقاشی، با دنیای هنر آشنا کنید. با فواید نقاشی برای کودکان آشنایی پیدا کنید و مطمئن باشید پشیمان نخواهید شد.

فواید نقاشی برای کودکان کدامند؟wink

تجربه کردن لحظات شاد کنار کودک کار ساده ای نیست. بهتر است کودک را به کمک نقاشی، با دنیای هنر آشنا کنید. با فواید نقاشی برای کودکان آشنایی پیدا کنید و مطمئن باشید پشیمان نخواهید شد. ما به قدری درگیر بزرگ کردن کودکان هستیم که گاهی فراموش میکنیم به سادگی کنارشان بنشینیم و لحظاتی را با آنها به خلق آثار هنری و مهم تر از آن ایجاد تجربه های خوب بگذرانیم.

فواید نقاشی برای کودکان شامل رشد حس لامسه، آموزش رنگ ها، رشد حواس حرکتی، تمرین خلاقیت، توانایی در بیان احساسات و ایجاد حس اعتماد به نفس میباشد. به همچنین نقاشی روشی عالی برای آموزش مفاهیمی چون اشکال و حروف با روشی سرگرم کننده و جذاب است. فواید نقاشی برای کودکان بی شمار است، اما باید اذعان داشت که نقاشی کردن برای والدین هم مفید است و باید گفت که نقاشی یک مهارت ساده برای کودکان پیش دبستانی است. نقاشی ارتباطی عمیق بین شما و کودکتان ایجاد میکند و به همچنین میتواند رابطه ی میان شما را قوی تر کرده و درک بهتری از کودکتان به شما بدهد.

 

فواید نقاشی برای کودکان

فواید نقاشی برای کودکان

حالا این سوال پیش می آید که فواید نقاشی برای کودکان کدامند؟ در ادامه فواید نقاشی برای کودکان پیش دبستانی لیست شده اند:

 • نقاشی میتواند به ایجاد اعتماد به نفس کودک شما کمک کند، زیرا کودک به هنگام نقاشی میتواند بدون ترس از اشتباه کردن و نتایج بد آزادانه به نقاشی کردن بپردازد.

 • نقاشی میتواند به کودک شما کمک کند تا رنگ ها را سریعتر و به روشی کاربردی تر و سرگرم کننده تر بیاموزد.

 • نقاشی میتواند به کودک شما در رشد مهارت های حرکتی و هماهنگی بین اجزای بدن کمک کند، زیرا او به هنگام نقاشی عضلات دست خود را درگیر نقاشی میکند و به همچنین با چشمان خود جزئیات را زیر نظر دارد.

 • نقاشی میتواند به کودک کمک کند تا با احساسات، عواطف و افکارش کنار بیاید و هرگونه احساسات مخفی مانند خشم را تخلیه کند.

 • به همچنین میتوان گفت نقاشی یک تجربه ی آموزشی است، چون کودک میتواند هنگام نقاشی کردن مفاهیمی مانند اشکال، رنگ ها و طرح هایی که مناسب سنش هستند را بیاموزد.

 • کودک به هنگام نقاشی میتواند تمرین خلاقیت کند و اینگونه عملکرد ذهنی اش نیز بهبود می یابد.

 • نقاشی کردن چه با انگشت باشد، چه با قلم مو و چه با برگ و چه با هر ابزار دیگری، میتواند به رشد حس لامسه ی کودک کمک کند. حس لامسه به کودک در درک بهتر جهان کمک میکند.

 

نظر کارشناسان در مورد فواید نقاشی برای کودکان

 میخواستم از یک کارشناس در مورد فواید نقاشی برای کودکان و دلیل مهم بودن این فعالیت سوال بپرسم. پس به سراغ مربی کودکانم که در رشته ی آموزش کودکان تحصیل کرده، رفتم.

«نقاشی به چندین دلیل برای کودکان مهم و مفید است. ما در در مهد کودک بارها و بارها به این فعالیت میپردازیم، زیرا نقاشی فردیت و خلاقیت را رشد میدهد. نقاشی به بچه ها فضایی میدهد تا احساسات و توانایی های خود را به روشی کاملا آزاد کشف کنند. مهم ترین عامل برای ما سرگرم کننده بودن نقاشی است. تقریبا همه ی بچه ها نقاشی کردن را دوست دارند و به همین دلیل آموزش مباحث جدید از طریق نقاشی برای ما کار ساده ای است.»

 

فواید نقاشی

مزایای نقاشی انگشتی برای کودکان

نقاشی انگشتی یکی از روش های نقاشی کودکان است که نه تنها ساده است بلکه بسیار هم سرگرم کننده است (با اینکه کمی کثیف کاری دارد!). فواید نقاشی انگشتی هم تقریبا همان فواید نقاشی به روش های دیگر هستند.

کودک شما به هنگام نقاشی انگشتی و به خاطر حس کردن، بو کردن و لمس کردن همه چیز، حواس خود را نیز ارتقا میبخشد. در این فعالیت کودک مسئول ترکیب کردن رنگ هاست و اینگونه خلق رنگ های جدید را یاد میگیرد و ذهن او نیز رشد می یابد.

به علاوه، انجام فعالیت نقاشی انگشتی تمرکز، تعادل، کنترل و قدرت را برای کودکان فراهم میکند، به توسعه مهارت های حرکتی کمک میکند و باعث یادگیری راحت تر نوشتن نیز میشود. کودک به هنگام نقاشی انگشتی خلاقیت و قدرت تخیل خود را بدون هیچ استرسی رشد میدهد و نگران کار با ابزار دیگر مانند انواع قلم موها و غیره نیست.

 

فعالیت های نقاشی برای کودکان

نقاشی به خودی خود مزایای زیادی برای کودکان دارد اما یک فعالیت نقاشی ساختار یافته نیز میتواند یک ایده ی عالی باشد. پس جلوی کودک خود را نگیرید و ایده های سرگرم کننده داشته باشید.

 • با اسفنج نقاشی بکشید.

 • نقاشی روی کاغذ را بس کنید! روی پنجره ها نقاشی کنید و از رنگ های جذاب لذت ببرید.

 • برای ایجاد طرح های جالب با شابلون نقاشی کنید.

 • از غلتک رنگ که به کودک احساس راحتی میدهد، استفاده کنید.

 • از گوش پاک کن به عنوان برس های مینیاتوری استفاده کنید.

 • یک نخ را روی رنگ بکشید و طرح های پیچیده ایجاد کنید.

 • با نی انفجاری از رنگ ایجاد کنید.

 • با استفاده از سرنگ پزشکی رنگ را با الگوهای جذاب روی کاغذ بچکانید.

 • میوه های قاچ شده هم میتوانند نقاشی را سرگرم کننده تر کنند.

 

نقاشی با اسفنج برای کودکان

نقاشی با اسفنج یکی دیگر از فعالیت های سرگرم کننده و ساده ای است که کودک شما میتواند بدون استفاده از قلم موهای نقاشی از آن لذت ببرد. کودک شما مطمئنا این نوع نقاشی خلاقانه را دوست خواهد داشت و لازم نیست شما هم کار زیادی انجام دهید، فقط اسفنج را به قطعات کوچکتر ببرید و تمام!

این نوع نقاشی نه تنها تجربه ای جدید برای کودکان است بلکه به آنها اجازه ی فکر کردن و استفاده از لوازم منزل را هم میدهد. ترکیب رنگ با اسفنج برای خلق اثر هنری بسیار هیجان انگیز است.

نقاشی آبستره (انتزاعی) برای کودکان

با اینکه نقاشی آبستره (انتزاعی) خیلی هم رایج نیست اما میتوان آن را روشی ساده برای تجربه ی لذت بخشی در نظر گرفت. مطمئنا کودکان این نوع نقاشی را دوست خواهند داشت و تکرارش خواهند کرد. در آخر کودکان به جای داشتن یک نقاشی واضح، تصویری انتزاعی و رنگارنگ خواهند داشت که این خود از بسیاری نقاشی های دیگر جذاب تر است. از آنجا که این سبک خیلی هم رایج نیست، ما چندین گام برای تبدیل این فعالیت به فعالیتی سرگرم کننده به شما ارائه میدهیم:

 1. رنگ را درون یک نگهدارنده (مانند کارتن تخم مرغ) بریزید و کاغذ را روی صفحه ای محکم کنید.

 2. تیله ها را درون رنگ بگذارید، به طوری که کاملا رنگی شوند.

 3. حالا تیله ها را روی کاغذ بگذارید.

 4. حالا تخته را به هر طرف تکان دهید تا تیله ها روی کاغذ پخش شوند و یک نقاشی انتزاعی زیبا خلق کنند.

از طرح زیبایی که کودکتان خلق کرده لذت ببرید.

 

مزایای نقاشی آبرنگی برای کودکان

نباید از مزایای نقاشی آبرنگی برای کودکان پیش دبستانی غافل شد. این روشی را میتوان روشی جدید و جذاب از نقاشی در نظر گرفت.

نقاشی با آبرنگ یکی از جذاب ترین روش های نقاشی برای کودکان است زیرا آنها از پخش کردن رنگ ها خوششان می آید. از آنجا که استفاده از رنگ های متنوع و قلم مو ساده است، میتوانید آن را فعالیتی مناسب خودتان و کودکتان در نظر بگیرید. پیشنهاد ما "فوت کردن رنگ با نی" است. میتوان گفت این روش نه تنها بسیار سرگرم کننده است، بلکه میتواند شاهکارهای هنری هم خلق کند. در ادامه سه گام برای شروع را به شما توضیح میدهیم.

 1. مقدار آبرنگ روی یک کاغذ بریزید.

 2. یک نی را به دو قسمت ببرید و با آن رنگ روی کاغذ را فوت کنید.

 3. همین حرکت را با رنگ های دیگر هم تکرار کنید.

به همچنین شما میتوانید با کودک خود بازی "تصویر پنهان" را انجام دهید، برای این بازی، با مداد شمعی سفید روی یک کاغذ سفید طرحی بکشید و از کودک بخواهید با آبرنگ طرح پنهان شما را پیدا کند. این بازی بسیار سرگرم کننده و جذاب است.

 

نقاشی با برگ برای کودکان

نقاشی با برگ یکی دیگر از روش های ارزشمند نقاشی است که شما و کودکتان میتوانید از آن لذت ببرید. نه تنها کشیدن طرح های زیبا بلکه جمع آوری کلکسیونی از برگ ها میتواند این فعالیت را به فعالیتی سرگرم کننده و ماجراجویانه تبدیل کند.

یکی از مزیت های نقاشی با برگ انجام فعالیت های بیرون از خانه است که اینگونه کودک با محیط اطراف آشنایی پیدا میکند، مهارت های بصری او بهبود پیدا میکنند و کودک با گشتن به دنبال برگ های تازه و زیبا نوعی حس استقلال را نیز تجربه میکند. با انجام این فعالیت، تجربه ی خوشایندی از نقاشی کشیدن و حس محیط اطراف به دست خواهید آورد.

 

فواید نقاشی

 

فواید نقاشی برای خردسالان

فواید نقاشی برای خردسالان تقریبا همان فواید نقاشی برای کودکان کمی بزرگتر است.

یکی از مهم ترین مزیت های نقاشی برای خردسالان رشد مهارت حسی ایشان (مثلا در لمس اجسام به هنگام نقاشی انگشتی) و مهارت های حرکتی و عضلانی به هنگام استفاده از قلم موها و اسفنج میباشد. به همچنین، نقاشی کشیدن کودک میتواند به رشد حس بینایی و خلاقیت او کمک کند و رابطه ی او با والدین را بهتر کند.

 

لوازم مورد نیاز برای نقاشی

در ادامه چندین لوازم ضروری برای رشد مهارت های نقاشی لیست شده اند.

 • پیشبند نقاشی کودک – اگر نمی خواهید رنگ روی لباس بچه ها بریزد باید برایشان پیشبند تهیه کنید.

 • قلم موی نقاشی – قلم مو برای لذت بردن از فعالیت نقاشی لازم است. این قلم موها مناسب کودکان هستند.

 • اسفنج معمولی و قیچی – اگر میخواهید نقاشی با اسفنج را امتحان کنید.

 • رنگ انگشتی قابل شستشو – برای لذت بخش کردن نقاشی و شستشوی سریع و راحت.

 • پارچه ی نمدار – که اگر رنگ روی کودک ریخت، سریعا آن را پاک کنید.

 • تیله – برای انجام فعالیت نقاشی آبستره (انتزاعی).

 • یک ظرف لبه دار – به هنگام کشیدن نقاشی آبستره و برای جلوگیری از ریختن رنگ.

 • جعبه ی تخم مرغ – برای غلتاندن تیله در رنگ.

 • روزنامه – پیش از اینکه رنگ را پخش کنید روی میز روزنامه پهن کنید.

 • تعداد زیادی کاغذ – کودکان اغلب اشتباه میکنند به همین خاطر تعداد زیادی کاغذ در دسترس داشته باشید.

 • قاشق و بشقاب یکبار مصرف – برای اینکه رنگ ها به طور ناخواسته با یکدیگر ترکیب نشوند.

 • برگ – که به همراه کودکتان نقاشی با برگ بکشید.

 • ماژیک – که کودک با افتخار اثر هنری اش را امضا کند.

پس میپرسید فواید نقاشی برای کودکان کدامند؟ با اینکه بنده تمامی فواید را بررسی کرده ام اما به نظرم مهم ترین آنها سرگرم کننده بودن این فعالیت و لذت بردن والدین و کودکان از این فعالیت است.

 

 

 

مدیر مجله

دیدگاه کاربران

صالح صابونی

با گواش روی خیلی از چیزا ی دور ریختنی هم میشه رنگ آمیزی کرد مثل پوست گردو و پسته

1401/04/28     login پاسخورود به سیستم جهت ثبت نظر