آموزش دستشویی رفتن به کودکان زیر ۲ سال: هر چیزی که شما نیاز دارید بدانید!

 آخرین بروزرسانی: 1400/07/01 273 زمان مطالعه: 5 دقیقه
یک زمان جادویی بین ۱۸ تا ۲۴ ماهگی برای همه کودکان نوپا وجود دارد. این دقیقا زمانی است که باید به آموزش دستشویی رفتن به کودکان بپردازید

آموزش دستشویی رفتن به کودکان زیر ۲ سال: هر چیزی که شما نیاز دارید بدانید!

این روش آموزشی برای کودکان نوپا ۲۰ تا ۲۴ ماهه مناسب است. اگر می‌خواهید بدانید چگونه به شکلی درست به کودک خود استفاده از صندلی توالت را یاد دهید، این مطلب را بخوانید! ما در حال آموزش دستشویی رفتن به کودکان نوپا زیر دو سال هستیم.

 ممکن است پرسش‌های بسیاری شما را به اینجا کشانده باشد. اینکه:

 • آموزش استفاده از صندلی توالت به کودک از چه سنی شروع شود؟

 • و از کجا بدانم که بچه برای یادگیری مهارت استفاده از صندلی توالت آماده است یا نه؟

 • آموزش دستشویی رفتن به کودکان در چه زمانی زود است؟

در این مطلب هوای مادران را داریم و در آموزش این مهارت به کودکانشان در کنارشان هستیم. زندگی کودکان نوپا به اندازه کافی پیچیده است، بیایید روند یادگیری آموزش دستشویی رفتن به کودکان را برای آنها آسان کنیم.

 

برای آموزش دستشویی رفتن به کودکان، کودک نوپای شما باید تا حدودی توانا باشد، اما "نشانه های آمادگی کودک برای یادگیری استفاده از صندلی توالت" همان موارد قدیمی هستند.

قبلا اعتقاد بر این بود که 3 سالگی بهترین سن برای آموزش کودک برای دستشویی رفتن است. هیچ کاری ترجیح کمتری نسبت به "تلاش برای آموزش دستشویی رفتن به کودکان " به کودک سه ساله را ندارد. اگر در انتظار نمایان شدن علائم آمادگی کودک برای "یادگیری مهارت استفاده از صندلی توالت" باشید، ممکن است هرگز آن‌ها را نبینید؛ به شما قول می دهم! و در آخر بهترین زمان برای آموزش این مهارت را از دست خواهید داد.

اگر به علائمی از آمادگی کودک برای یادگیری آموزش دستشویی رفتن به کودکان نیاز دارید، این ها رایج‌ترین علائم هستند:

 • علاقه او به استفاده از توالت/صندلی توالت

 • تمایل به نشستن بر صندلی توالت

 • عدم علاقه به پوشک و پوشیدن آن بعد از دستشویی

 • درخواست تعویض پوشک بعد از دستشویی

 • پنهان شدن در پشت مبل برای دستشویی

با این حال، باید گفت که ممکن است شما این علائم را در یک کودک نوپا زیر ۲ سال نبینید. ضروری است که حتی اگر این علائم مشخص نشد نیز به آموزش مهارت استفاده از صندلی توالت به کودک بپردازید. آیا کودک نوپای شما این علائم را از خود نشان می دهد یا نه؟

 

اگر شما به آموزش استفاده از صندلی توالت در ۱۸ ماه اول متعهد باشید، می‌توانید موفق شوید، اما این کار به تمایل و اراده شما برای انجام مراحل آموزش بستگی دارد. اگر بعد از چند روز کودک پیشرفتی نداشته باشد، ممکن است برای آموزش این مهارت خیلی زود باشد و خوب است یک تاریخ دیگری را برای شروع آموزش انتخاب کنید و تا آن زمان دست نگه دارید.

بهترین سن برای شروع آموزش دستشویی رفتن به کودکان زیر ۲ سال چیست؟

در واقع هیچ پاسخ منحصر به فردی برای این سوال وجود ندارد. هر یک از بچه‌ها سن شروع آموزش متفاوتی دارند. با این حال، من می‌توانم از روی تجربه به شما بگویم که آموزش دستشویی رفتن به کودکان قبل از دو سالگی یکی از بهترین تصمیماتی بود که من به عنوان یک والد گرفتم.

در سن دو سالگی، موانع زیادی پیش پای کودک نوپای شما ظاهر می شود اما باید توانایی های او نیز زیاد تر شود و بچه بعد از این شرایط به گریه و نق زدن رو می آورد و اوضاع سخت تر می شود تا به نتایج خوبی برسد. در واقع اینطور نیست که کودک نوپای شما در دومین سالگرد تولد خود از خواب بیدار شود و به طرز معجزه آسایی مهارت آموزش دستشویی رفتن به کودکان را فرا گرفته باشد. این تغییر در طول زمان اتفاق می‌افتد، اما سوال من این است: چرا صبر کنید؟

ورود به دو سالگی باعث تغییرات زیادی در زندگی یک کودک نوپا می‌شود:

 • خواهر و برادر جدید

 • ​​​​​​​تخت خوابی بزرگتر

 • ​​​​​​​​یادگیری زبان

 • ​​​​​​​آغاز پیش‌دبستانی یا مهد کودک

 • ​​​​​​​​چرخیدن با صندلی چرخ دار

 • ​​​​​​​​مهارت دستشویی رفتن

​​​​​​​​این چیزهای زیادی برای یک انسان کوچک است که در یک بازه زمانی کوتاه تجربه کند. البته، تمام گزینه ها در مورد همه کودکان صدق نمی‌کند، اما برای اکثر کودکان نوپا، این ها همه چیزهایی هستند که بین 2 تا 2.5 سالگی با آن‌ها مواجه خواهند شد.

 

منم همینطور، نگران زود انجام دادن این کار هستم اما دوران کودکی، بسیار زودگذر است و بسیاری از مراحل مختلف آن عمر کوتاهی دارند. اما زمانی که بحث آموزش استفاده از صندلی توالت مطرح می‌شود، من باور ندارم که سریعا به مرحله عدم استفاده پوشک برای کودک میرسیم، من معتقدم که این یک حرکت استراتژیک برای تبدیل آموزش استفاده از صندلی توالت به یک تجربه آسان و موفق است. با شروع آموزش در ۲۱ ماهگی کودک، شما هیچ فرصتی از دوران کودکی کودک نوپا خود را از دست نخواهید داد، بلکه به او چیزی یاد خواهید داد که زمانی که مراحل سخت تر می رسند کار برای کودک آسان تر پیش خواهد رفت.

 

زمان جادویی

یک زمان جادویی بین ۱۸ تا ۲۴ ماهگی برای همه کودکان نوپا وجود دارد. این دوره‌ای از زندگی آنهاست که در آن شیرین‌تر، دوست‌داشتنی‌تر، آرام‌تر، دلبسته‌تر، فرمانبردارتر و داناتر از همیشه خواهند بود.

شما می‌دانید که در زمان جادویی هستید چون آن را احساس خواهید کرد. شما چه بخواهید کودک اول را آموزش دهید چه کودک دوم یا سوم، می دانید وقتی در این دوره زمانی هستید حس خوبی دارید چون انگار که همه چیز آسان و بدون زحمت به نظر می‌رسد. این لحظه از زندگی کودک لحظه ای طلایی است قبل از اینکه از دست برود از آن استفاده کنید.

همانطور که قبلا گفتم، به یاد داشته باشید که همه بچه‌های نوپا متفاوت هستند. من در اینجا به طور کلی صحبت می‌کنم. برخی از کودکان نوپا ممکن است به آسانی آموزش دستشویی رفتن به کودکان را یاد بگیرند، برخی ممکن است به سختی پیش بروند و این می‌تواند دو حالت متفاوت باشد. اما اغلب کودکان نوپا، به عنوان یک قاعده، استفاده از صندلی توالت را به طور مشابه و در یک برنامه زمانی قابل‌پیش‌بینی تجربه می‌کنند.

 

​​​​​​​چه مدت طول می‌کشد تا مهارت استفاده از صندلی توالت را به کودک زیر ۲ سال آموزش دهیم؟  

​​​​​​​​همانطور که ممکن است حدس زده باشید، این سوال هم یک پاسخ یکسانی برای همه کودکان ندارد. ممکن است یک هفته طول بکشد، ممکن است یک ماه طول بکشد. در هر صورت اگر کودک نوپای شما این مراحل را دنبال کند، متوجه خواهید شد که در حال پیشرفت هستید:

در ادامه  یک برنامه روزانه آموزش استفاده از صندلی توالت را با شما به اشتراک خواهم گذاشت که شما می‌توانید به راحتی با برنامه روزانه خود سازگار شوید. دنبال کردن این برنامه همچنین می‌تواند به شما این ایده را بدهد که یادگیری آموزش دستشویی رفتن به کودکان توسط فرزند شما چه مدت طول می‌کشد.

برای اطمینان، ما تنها در مورد آموزش "روز" در این پست صحبت می‌کنیم. اگر شما انتخاب کنید که شب ها را برای آموزش دستشویی رفتن به کودکان انتخاب کنید و در این بازه زمانی از شبانه روز برای آن وقت بگذارید، بستگی به شما دارد.

آیا کودک نوپای من باید به صورت کلامی به من نشان دهد که می خواهد به دستشویی برود؟

نه! کودکان نوپا یه عالمه سرنخ به شما می دهند که نشان دهنده زمان دستشویی رفتن شان است که شامل موارد زیر است:

 • جمع کردن پاها به سمت هم

 • بیش فعالی (‏دویدن، خندیدن و کوبیدن پا به زمین، به صورت همزمان که معمولا با این کار می خواهند دستشویی رفتن را به عقب بیاندازند)

 • قرار گرفتن در یک منطقه خصوصی

 • نگاه کردن به پاهایشان (‏انتظار داشتند که مدفوع پایین بیاید)

 • تکان خوردن یا پیچ و تاب خوردن

اگر سعی دارید به کودک نوپای خود یاد بدهید که به شکلی کلامی به شما زمان نیاز به دستشویی را نشان دهد، کلمه ی خاصی را بین خودتان مشخص کنید. بعد از چند بار شنیدن این کلمه متوجه خواهند شد که درست در زمانی که به دستشویی نیاز دارند باید این کلمه را به شما یا همسرتان بیان کنند.

چگونگی آموزش دستشویی رفتن به کودکان بین سنین ۱۸ تا ۲۴ ماه

​​​​​​​​ به نظر من، ماه های بین 20 تا 21 بهترین زمان برای شروع آموزش این مهارت است، زیرا کودکان نوپا در برقراری ارتباط بهتر و کمی آگاه‌تر از ۱۸ ماهگی هستند.

 

با این حال باید بگویم که برنامه روتین و روزانه آموزش استفاده از صندلی توالت در این مطلب برای کودکان نوپای ۱۸ تا ۲۴ ماهه خوب عمل می‌کند.

مهم‌ترین چیزی که باید بدانید این است که هم‌چنان همه مسئولیت‌ها بر دوش شما است. شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که کودک نوپای شما در همان ابتدای راه آموزش دستشویی رفتن به کودکان را سریعا یاد بگیرد و یا به شما بگوید که نیاز به دستشویی دارد. شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که آنها به تنهایی به دستشویی بروند. شما تسهیل‌کننده و مجری این آموزش هستید.

چگونه شروع کنیم؟

 1. روزی را برای شروع برنامه آموزش استفاده از صندلی توالت انتخاب کنید:  در حالت ایده‌آل باید در طول برنامه در خانه بمانید یا متعهد شوید که همواره همراه فرزندتان هستید. این یک روش جادویی سه‌روزه نیست. آموزش دستشویی رفتن به کودکان زیر ۲ سال زمان بیشتری طول می‌کشد.

 2. لوازم موردنیاز را بردارید: ما از یک صندلی توالت در حین آموزش دستشویی رفتن به کودکان مان استفاده می کنیم.

 3. برای موفقیت آماده شوید: لباس های پیچیده سر همی، جامپر و رامپر را کنار بگذارید و سراغ لباس های دو تکه بروید:

 • برای دخترها: پیراهن، دامن یا شلوارک کمر کشی

 • برای پسرها: شلوار نخی یا شلوارک کمر کشی

 1. وظیفه پوشک: من توصیه می‌کنم پوشک ها را در کشوی کمد کودک نوپا خود (‏برای استفاده در شب و هنگام خواب) قرار دهید.

در اینجا تفکیک اصلی قرار دارد:

 • ادرار و مدفوع کردن در صندلی توالت بدون هیچ شلوار، شلوارک، یا لباس زیر

 • ادرار و مدفوع کردن در صندلی توالت با شلوار یا شلوارک اما بدون لباس زیر

 • ادرار و مدفوع کردن در صندلی توالت با شلوار و لباس زیر (‏مثل یک آدم بالغ)

احتیاط: اینکار را نکنید، تاکید می شود که برای کودک نوپای خود لباس زیر نپوشید، دختر یا پسر فرقی ندارد وقتی که او در صندلی توالت مخصوص ادرار نمی کند و یا هنوز نمی داند که چطور باید این کار را در صندلی توالت مخصوص انجام دهد پوشیدن لباس زیر توصیه نمی شود. لباس های زیر برای کودک مانند پوشک تلقی می شوند. و اگر برای آنها لباس زیر بپوشید آنها قطعا در آن ادرار خواهند کرد.

برنامه روزانه آموزش استفاده از صندلی توالت برای بچه های زیر 2 سال

زمان های گفته شده در اینجا تقریبی و بر اساس تجربه شخصی من برای تمرین دو دخترم هستند. مطمئن شوید که صندلی توالت در دسترس است. آن را در اتاق بازی کودک قرار دهید و یا هرجایی که کودک بیشتر وقتش را در آنجا می گذراند.

 

7 صبح - بیدار شوید: پوشک شب را عوض کنید و شلوار را از پای کودک در بیاورید. کودک را روی صندلی توالت بنشانید تا مدفوع کند. کودک باید در خانه فقط یک لباس دو تکه به تن داشته باشد.

 • هنگام صبح حواستان به نشانه های دستشویی داشتن کودک باشد (خود را تکان دادن، خود را نگه داشتن و به خود فشار آوردن)

 • به محض دیدن یکی از این نشانه ها کودک را بلند کنید و روی صندلی توالت بگذارید. نباید صبر کنید تا او به شما بگوید. ممکن است قبل از اینکه نشانه ها را متوجه شوید، یکی دو بار به خطا بروید.

 • می توانید هر 15 الی 20 دقیقه آنها را برای ادرار کردن ببرید اما بهتر است اول نشانه ای ببینید. آن موقع است که آنها به دستشویی رفتن نیاز دارند. در این صورت می توانند بین "احساس دفع ادرار" و "به سمت صندلی توالت رفتن" ارتباطی ایجاد کنند.

ممکن است در طی روز خطاهایی رخ بدهد. اما مشکلی نیست. مثل یک شاهین آنها را زیرنظر داشته باشید. اگر در حال چک کردن گوشی تان باشید ممکن است خطایی رخ دهد. لازم نیست با داشتن بچه 20 ماهه خود که در حال یادگیری استفاده از صندلی توالت است در فیس بوک خود پست بگذارید. ممکن است دیگران فکر کنند دیوانه شده اید اما اینطور نیست.

ساعت 1 بعد از ظهر- وقت چرت روزانه: کودک را روی صندلی توالت ببرید تا ادرار کند. پوشک و شلوار دو تکه اش را بپوشید.

یکی از مزیت های آموزش استفاده از صندلی توالت برای بچه های زیر 2 سال این است که لازم نیست خیلی در این مورد به آنها توضیح دهید. اما اگر کودک شما بزرگتر است شما می دانید که آنها عاشق سوال کردن هستند. بچه های کوچکتر بیشتر کنار می آیند و از شما نمی پرسند که چرا موقع چرت زدن پوشک می شوند.

 

ساعت 3 بعد از ظهر-بیدار شوید: پوشک بچه را تعویض کنید و شلوار او را دربیاورید. عادی رفتار کنید و نشانه ها را زیر نظر بگیرید و وقتی لازم بود آنها را روی صندلی توالت بنشانید.  بعد از ظهر مثل صبح رفتار کنید و در صورت نیاز آنها را روی صندلی توالت بنشانید.

ساعت 7 غروب: برنامه ساعت خواب عادی خود را داشته باشید. اینجا لازم است شلوار دو تکه را در دسترس داشته باشید. هنگامی که در حال انجام روتین شبانه هستید مثل مسواک زدن، کتاب داستان خواندن  و غیره،  کودک شما باید تنها یک تاپ به تن داشته باشد. درست قبل از دراز کشیدن باید کودک را روی صندلی توالت بگذارید که مدفوع کند. بعد پوشک شب و شلوار مخصوصش را بپوشید. هدف از اینکار این است که تا آخرین لحظه صبر کنید تا بچه را پوشک کنید.

آیا برای آموزش استفاده از صندلی توالت در شب آماده هستید؟ نحوه انجام این کار را دقیقاً در اینجا می آموزید.

وقتی که روز بعد بیدار می شوید. این روند دوباره تکرار می شود. پیشرفت شما در این است که کمتر به خطا بروید و کودک شما بیشتر در صندلی توالت مدفوع کند. نقش شما در این آموزش این است که در این بین شلوار یا شورت را اضافه کنید. من تقریبا به مدت یک هفته روش برهنگی را قبل از اضافه کردن شورت امتحان کردم.

هنگام خروج از خانه یا داخل ماشین رفتن چه باید کرد؟

در روزهای اول تمرین توصیه نمی شود که هرجایی بروید تا کودک شما به اندازه کافی تمرین با استفاده از صندلی توالت داشته باشد.

 • برای محافظت از صندلی ماشین تان به پدهای ضد آب احتیاج خواهید داشت. می توانید پد را روی صندلی پهن کنید تا از خرابکاری جلوگیری کنید.

 

 • به گردش های کوتاه مدت بروید و درست قبل از خروج از منزل کودک خود را بر صندلی توالت بنشانید و وقتی دوباره به خانه برگشتید سریعا او را به سمت صندلی توالت ببرید.

 • ببینید چه کلمه یا عبارتی مناسب کودک شماست تا به او بگویید که در ماشین نباید ادرار کند. کودک 21 ماهه من متوجه عبارت "باید نگهش داری" نشد اما عبارت صبر کن را متوجه شد.

 • برای مدت های طولانی ای که در ماشین هستید می توانید از پوشک استفاده کنید مخصوصا برای بچه های زیر 2 سال.

حل مشکل

اگر کودک شما مدفوع نکرده است...مشکلی نیست. وقتی که پوشک بچه را بر میدارید اکثر بچه ها مدفوع نمی کنند (مخصوصا در چند روز اول آموزش) نشانه های مدفوع کردن با ادرار کردن در آنها متفاوت است و بیشتر شبیه خم شدن، پنهان شدن و فشار آوردن به صورت است. اگر یکی از این نشانه ها را دیدید سریعا او را روی صندلی توالت مخصوص قرار دهید. هرکاری می کنید مضطرب، نگران یا وحشت زده نشوید و خونسرد باشید.

 

اگر کودک شما وقتی چرت روزانه می زند و یا شب ها مدفوع میکند ایرادی ندارد. آموزش استفاده از صندلی توالت مخصوص کودکان هنوز جدید است. ممکن است تنها وقتی که بچه پوشک شده است آرام باشد. هوشیار باشید و برای آنها لباس زیر نپوشید بنابراین آنها ملزم به مدفوع کردن در هنگام بیداری می شوند.

اگر کودک شما روی زمین ادرار یا مدفوع می کند. مشکلی ندارد. اما نگویید همینه که هست! بدترین کاری که می توان کرد این است که خودتان هم این اتفاق را تایید کنید. شما از روی غریزه می گویید اشکالی ندارد اما نباید اینطور گفت. در عوض می توانید اینطور بگویید. ادرار و مدفوع باید داخل صندلی توالت بروند نه روی زمین. لحن تان را آرام نگه دارید و از کوره در نروید. کودک شما نباید از این اتفاق بترسد.

اگر این نوع اتفاقات برای کودک شما تکرار شد اشکالی ندارد. شاید آنها آمادگی لازم را نداشته باشند. مکث کنید و کارتان را متوقف کنید و چند هفته بعد امتحان کنید. اگر وقتی که شلوار کودک را می پوشید این اتفاق تکرار می شود. سعی کنید یک قدم به عقب بردارید و مرحله لخت شدن را دوباره انجام دهید.

 

مدیر مجله

دیدگاه کاربران

صالح صابونی

کتابایی که معرفی کردین واقعا کارایی داشت عالی بود

1401/05/12     login پاسخ

مینا امینی

مطالب این قسمت بخصوص استفاده از کتاب و صندلی توالت خیلی کمک کننده س

1401/04/28     login پاسخورود به سیستم جهت ثبت نظر