اهمیت و فواید پازل برای کودکان

 آخرین بروزرسانی: 1400/07/06 228 زمان مطالعه: 2 دقیقه
از آنجایی که بیشتر زمان یک کودک با بازی سپری می‌شود، انتخاب نوع مناسب بازی برای آنها بسیار اهمیت دارد. بازی در تقویت مهارت‌های ادراکی و توانایی‌های آنها نقش مهمی دارد و یکی از این بازی‌ها پازل است.

اهمیت و فواید پازل برای کودکان

آیا حل کردن پازل در دوران کودکی را به یاد دارید؟ بعضی از ما در بزرگسالی هم از پازل لذت می‌بریم. این یک سرگرمی ساده است که فواید فوق العاده‌ای برای رشد ذهنی کودک به همراه دارد که با دانستن آنها قطعا شگفت‌زده خواهید شد.

فواید پازل برای کودکان واقعاً شگفت‌انگیز است و  از بهترین بازی ها برای کودکان می‌باشد.خواسته همه ما این است که فرزندان باهوشی تربیت کنیم که پایه‌های لازم را داشته باشند تا بتوانند در زندگی موفق شوند. بازی پازل فرصتی را برای رسیدن به این دو جنبه مهم در رشد اولیه کودک فراهم می‌کند.

خب، نکته مهم این است که کودک برای تقویت مهارت تمرکز نیاز به تمرین دارد. و چه چیزی بهتر از پازل! فواید پازل برای کودکان و عملکرد مغز آنها غیرقابل انکار است. هر چه بیشتر به این سرگرمی بپردازند، مهارت تمرکز بیشتر به کار گرفته می‌شود و مدت زمان بیشتری برای این سرگرمی سپری خواهند کرد.

به گفته کارشناسان، کودکان ما می‌توانند 3 تا 5 دقیقه ضرب در سن آنها، تمرکز کنند. این یعنی یک کودک دو ساله می‌تواند 6 دقیقه در لحظه تمرکز کند.

فواید پازل برای کودکان

حل مسئله

از مزایای پازل برای کودکان می‌توان به پیشرفت مهارت حل مسئله اشاره کرد.اجازه دهید اگر تکه های پازل را اشتباه گذاشت خودش درستش کند.

 

 

تشخیص شکل

یکی دیگر از فواید پازل برای کودکان تشخیص شکل است. قبل از یادگیری حروف الفبا و یا حتی قبل از ساختن کلمات، باید اشکال را درک کند. مربع‌ و مستطیل‌ اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند و این طبیعی است.
شما باید آنها را تشویق کنید تا اشکال را به درستی از هم تشخیص دهند. نکته مهم‌تر این است که یک دایره را یک دایره بنامیم و صرفا آن را یک گردالی ننامیم. این امر باعث درک سریع‌تر و تکامل مغز کودک می‌شود. قطعه‌های پازل‌ با اشکالی مانند مثلث، مربع و دایره برای تشخیص شکل عالی هستند.


. خب، برخی از پازل‌ها به گونه‌ای ساخته شده‌اند که در برابر بازی کنجکاوانه کودکان مقاوم هستند. پازلهای چوبی از این دسته هستند.

 

 

 


 

هنگامی که از کلماتی مانند "آن تکه برای سمت چپ است، آن را روی صورتش قرار بده، جای آن برای بالاست" و غیره، استفاده می‌کنید.
پازل بوسیله قطعه‌هایی که کودک با آنها مشغول بازی است، به او چیزهای زیادی می‌آموزد. در عین حال، آنها یاد می‌گیرند که "اشیاء را سر جای خود قرار دهند" و هر چیزی جای خود را دارد.

 

وقتی کودک پازل پین دار را  با انگشت شست و سبابه خود در دست می‌گیرد به این  درست مانند وقتی است که  مداد را بین انگشتان خود نگه می‌دارد.
پازل های پین دار  باعث می‌شود گرفتن اشیاء با انگشت شست و سبابه تقویت شود و بنابراین منجر به افزایش هماهنگی ماهیچه‌های کوچک انگشتان و دستان آنها خواهد شد. هنگام  ورود به مدرسه و انجام تکالیف انگشتان آنها تقویت شده و خسته نمی شوند.

حافظه

از دیگر فواید پازل برای کودکان می‌توان به تقویت حافظه کوتاه‌مدت و بلندمدت اشاره کرد. کودکی که بارها و بارها با یک پازل بازی می‌کند، به خاطر می‌آورد که جای درست قطعات پازل کجاست.
این کار باعث تقویت حافظه آنها می‌شود. اگر قصد دارید مقداری بازی را سخت‌تر کنید، پس از اتمام پازل از آنها بخواهید چشمان خود را ببندند و ببینند چند مورد را می‌توانند به خاطر بسپارند، به طور مثال از آنها بپرسید که"اردک چه رنگی بود؟"

علاقه‌مند کردن کودکان به پازل

پازل‌های ساده بهترین راه برای جذب کودکان است. هر چی این سرگرمی در ابتدا سخت‌تر باشد، آنها به سرعت علاقه خود را از دست خواهند داد یا دلسرد می‌شوند. پازل‌های با رنگ روشن در جذب کودکان بسیار موثر است.
پازل‌های بزرگ‌تر باعث می‌شود مدت طولانی‌تری تمرکز کنند، و هر چه بیشتر از آن لذت ببرند، تمایل بیشتری به ادامه این فعالیت خواهند داشت.

روش‌های زیادی برای جذاب‌تر کردن این بازی وجود دارد.
همچنین این نکته را در نظر بگیرید که انواع مختلفی از پازل برای کودکان وجود دارد، اکنون به بررسی آنها می‌پردازیم.

انواع مختلف پازل برای کودکان

شما کودک خود را بهتر می‌شناسید. دنیایی از پازل‌های مختلف برای کودکان وجود دارد و برخی از آنها ممکن است برای فرزند شما مناسب نباشد، برخی دیگر ممکن است آنقدر خوب باشند که شما نیز سرگرم شوید. مواردی که در ادامه ذکر شده است، بهترین پازل‌ها برای کودکان می‌باشند:

پازل های پین دار

همانطور که قبلا اشاره کردیم وقتی که پین ها را با انگشت شست و سبابه می‌گیرند عضلات کوچک دست تقویت می شود. پازل‌های پین دار برای تقویت انگشتان آنها گزینه بسیار خوبی هستند،  . هر چه بیشتر با این‌ها بازی کنند، زمانی که بخواهند مداد در دست بگیرند این کار را بهتر انجام خواهند داد. پازل پین دار ممکن است خیلی ساده به نظر برسد‌، اما تأثیرات آنها طولانی مدت است و برای رشد کودک شما بسیار مهم است. و از حدود پانزده ماهگی در اختیار کودک خود بگذارید.

کفپوش پازلی

کفپوش های پازلی

کفپوش های پازلی برای تشویق به سینه خیز رفتن کودکان بسیار مناسب می‌باشد و توجه آنها را جلب می کند.  و از حدود دو سالگی  هم می توانند تکه ها را جاگذاری کنند.با این حال، باید توجه کنید که تمرکز آنها بر روی پازل باشد و نه پخش کردن قطعات پازل در اتاق.

پازل‌های مغناطیسی

پازل‌های مغناطیسی در اشکال و اندازه‌های مختلف‌ وجود دارند. اعم از پازل‌های حروف،اعداد، حیوانات و غیره. استفاده از آنها در سرتاسر خانه بسیار سرگرم‌کننده است. مغناطیسی بودن پازل نیز برای کودک بسیار جالب است و می‌تواند او را برای مدتی سرگرم کند.

پازل‌های حروف الفبا و اعداد

پازل‌های حروف و اعداد برای کودکان ضروری است. می‌توانید از حدود سه سالگی این پازل‌ها را در اختیار کودک قرار دهید،این پازل‌ها برای زمانی که کودک بصورت جدی یادگیری حروف و اعداد را شروع کند، بسیار مفید خواهند بود.

 

 

 
 

 


[1] Spatial Awareness

مدیر مجله

دیدگاه کاربرانورود به سیستم جهت ثبت نظر