با پازل چوبی پین دار آشنا شوید!

 آخرین بروزرسانی: 1400/06/21 488 زمان مطالعه: 6 دقیقه
پازل چوبی پین دار یکی از انواع پازل های چوبی است. این نوع پازل بیشتر برای کودکان سن پایین مورد استفاده قرار می گیرد تا کودکان بتوانند با در دست گرفتن پین پازل، آن قطعه را در جای خود قرار دهد

با پازل چوبی پین دار آشنا شوید!

کودکان در هر سنی که باشند نیاز به بازی کردن دارند و والدین می بایست که ابزار مناسب بازی کودکان را در هر سنی که هستند فراهم کنند تا کودکان با خیالی آسوده بازی کنند و لذت ببرند. پازل ها از جمله ابزارهایی هستند که در هر سنی مورد استفاده قرار می گیرند؛ اما به هر حال توجه به سن کودک و خرید پازل، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. پازل چوبی پین دار از جمله ابزارهایی است که برای بازی کردن کودکان بسیار مناسب است. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با پازل چوبی پین دارآشنا کنیم و بازه سنی که کودکان می توانند از این نوع پازل استفاده کنند را ذکر کنیم.

 

 

مزایای پازل بر ذهن، روح و روان کودک

قبل  از اینکه بخواهیم در رابطه با پازل چوبی پین دارصحبت کنیم، باید بدانیم که تاثیر پازل بر ذهن، روح و روان کودک شما چگونه است؟ آیا لازم است که کودکان حتی در سنین کم هم از پازل استفاده کنند؟ آیا والدین می توانند برای کودکان 1 ساله هم پازل خریداری کنند و به عنوان وسیله بازی در اختیار فرزند خود قرار دهند؟

در پاسخ به این سوال ها باید بگوییم که پازل ها در انواع و اقسام مختلفی در بازار وجود دارند که هر کدام از آن ها دارای طرح ها و شکل و شمایل های مختلفی هستند. همین موضوع سبب می شود که پازل ها برای هر سنی در بازار عرضه شده باشند. بنابراین، می توان از یک پازل مناسب سن کودک به عنوان ابزار بازی استفاده کرد. در ادامه تاثیر پازل بر ذهن، روح و روان کودک شما را بررسی می کنیم.

 

مزایای حل کردن پازل بر ذهن و روح کودکان

 • افزایش اعتماد به نفس: از مهم ترین تاثیراتی که یک پازل بر روح و روان کودک شما می گذارد، افزایش اعتماد به نفس است. البته این موضوع زمانی اتفاق می افتد که شما حتما یک پازل مناسب سن کودک خود را خریداری کرده باشید تا کودک بتواند با کمی تلاش و کوشش آن را حل کند.

در صورتی که پازل خریداری شما سخت باشد و کودکتان از پس حل کردن آن بر نیاید، نه تنها اعتماد به نفس کودک شما افزایش پیدا نمی کند، بلکه کاهش پیدا می کند.

 • افزایش قدرت حل مسئله: این موضوع یکی از آشکارترین تاثیرات حل کردن پازل بر ذهن و مغز کودکان است؛ چرا که همانطور که می دانید کودکان در زمان حل کردن پازل سعی دارند که تمامی جورچین ها را در جای خود قرار دهند؛ گاهی اوقات نیز موفق به این کار نمی شوند و به فکر حل این مشکل می شوند. خلاصه بگوییم که کودکان آنقدر جای جورچین ها را با هم عوض می کنند تا جورچین آن ها دقیقا مطابق چیزی شود که باید باشد. این موضوع سبب می شود که قدر حل مسئله و درک مسئله در کودکان افزایش پیدا کند.

 • افزایش قدرت حافظه: یکی دیگر از تاثیراتی که پازل بر روی ذهن کودک شما می گذارد، تقویت حافظه است. حتما تا به حال شنیده اید که به افراد سن بالا گفته می شود که جهت جلوگیری از آلزایمر، حل کردن پازل را امتحان کنند.

این موضوع برای کودکان هم صدق می کند؛ البته نه برای جلوگیری از آلزایمر! کودکان یک پازل را بارها و بارها حل می کنند و تمام جای جورچین ها را در ذهن خود می سپارند تا در دفعات بعدی بتوانند راحت تر پازل را حل کنند. همه این پروسه باعث می شود که حافظه کودک شما تقویت شود.

 • ترشح هورمون شادی در کودک: یکی از دیگر از تاثیرات بازی در کودکان، ترشح هورمون شادی در کودکان است. این هورمون که به هورمون دوپامین معروف است، در زمان شادی و هیجان در کودکان ترشح می شود.

خود ترشح دوپامین باعث افزایش حافظه کودکان می شود. زمانی که کودک شما سعی در حل پازل دارد و در آخر هم موفق به حل کردن آن می شود، هیجان بسیار زیادی دارد و همین اتفاق باعث می شود که هورمون دوپامین در بدن کودک شما ترشح شود.

تنوع پازل چوبی پین دار در کلبه کتاب کودک

بهترین نوع پازل برای کودکان

تا به اینجای مقاله با تاثیرات مثبت حل کردن پازل آشنا شدیم؛ اما حالا می خواهیم بدانیم که بهترین نوع پازل برای کودکان چه نوع پازلی است؟ در پاسخ به این سوال باید عرض کنیم که این موضوع دقیقا بستگی به سن کودک شما دارد و خبر خوشی که برای والدین وجود دارد این است که خوشبختانه در بازار انواع و اقسام پازل هایی وجود دارند که مناسب هر سن کودک می باشد.

 • کودکان بین 1 تا 3 سال: در صورتی که سن کودک شما بین 1 تا 3 سال است، بهتر است که از پازل هایی استفاده کنید که کودک بتواند آن ها را حل کند و از طرفی مشکلی برای سلامتی کودک شما پیش نیاید. چون معمولا کودکان در این سن، هر چیزی که دم دستشان می آید را در دهان خودشان می کنند. بنابراین، سعی کنید که قطعه های ریز پازل را جلوی فرزند خود قرار ندهید و پازل هایی را خریداری کنید که اندازه بزرگ تری داشته باشند.

 • کودکان بین 4 تا 6 سال: سنین 4 تا 6 سال، کودکانی هستند که قصد ورود به مدرسه و پیش دبستانی را دارند. معمولا کودکان در این سن به مهد کودک می روند و مربی با آن ها بازی می کند. یکی از بازی های بسیار خوبی که می تواند در این سنین مورد استفاده قرار بگیرد، حل بازی پازل است. البته چون در این سنین کودکان درک بهتری از حل کردن پازل دارند، می توان از پازل های سخت تر و با اندازه های کوچک تر برای کودکان استفاده نمود.

 

خرید پازل چوبی کودک؛ بهترین انتخاب برای ابزار بازی کودکان

بسیاری از والدین در هنگام خرید پازل دچار تردید می شوند و نمی دانند که چه نوع پازلی برای کودک آن ها مناسب است؟ پازل های موجود در بازار به شکل های مختلفی تولید می شوند. به طور مثال می توان از پازل های مقوایی، کاغذی، فومی و یا چوبی برای ابزار بازی کودکان استفاده نمود؛ اما به هر حال خرید هر یک از این پازل ها مزایا و معایب خاص خودش را دارد.

 • پازل چوبی، تجربه مفیدی برای کودک شما است!

بسیاری از کودکان در ابزارهای بازی خود، وسیله بازی چوبی ندارند. همین باعث می شود که در صورت داشتن یک پازل چوبی، آن پازل برای آن ها بسیار جذاب به نظر برسد. لمس چوب برای کودکان حس لذت بخشی است و از طرفی کودکان را با طبیعت آشنا می کند. بنابراین، یکی از بهترین انتخاب ها برای کودکان شما پازل چوبی است. مهم نیست که کودک شما 1 ساله است یا 7 ساله، به هر حال شما می توانید با خرید پازل چوبی کودک، او را خوشحال کنید.

 • پازل چوبی، به سلامتی کودک شما کمک می کند!

شاید برای شما جالب باشد که بدانید پازل چوبی هیچ ضرری به سلامتی کودک شما نمی رساند؛ اما منظور ما از این حرف چیست؟ تصور کنید که به کودک 1 ساله خود یک پازل مقوایی ارائه می کند. معمولا اولین کاری که کودکان در مواجهه با یک جسم جدید می کنند این است که آن را می جوند. جویدن پازل مقوایی بسیار ساده است و حتی ممکن است کودکان این نوع پازل را ببلعند.

اما در رابطه با پازل چوبی این گونه نیست؛ چرا که کودکان پس از گاز گرفتن پازل چوبی متوجه می شوند که این جسم یک جسم خوردنی نیست و از طرفی این نوع پازل اگر در سایز مناسبی باشد، اصلا امکان بلع برای کودکان وجود نخواهد داشت. همه این موضوعات باعث می شود که خرید پازل چوبی برای کودک شما مفید باشد.

 

 

پازل چوبی پین دار؛ انتخابی مناسب برای کودکان 1 تا 2 ساله

کودکانی که در سنین 1 تا 2 سال هستند، علاقه خاصی برای امتحان کردن مزه های مختلف دارند. به همین خاطر معمولا هر چیزی که دم دستشان باشد را در دهان خود می برند و آن را می جوند. به همین خاطر والدین باید در انتخاب ابزار بازی مناسب کودکان در این سنین دقت کافی داشته باشند و ابزاری را برای کودک خود خریداری کنند که خطری برای سلامتی کودک آن ها نداشته باشد.

پازل چوبی پین دار یکی از گزینه های مناسب برای کودکان 1 تا 2 ساله است. در صورتی که قصد دارید برای کودکان خود یک پازل مناسب بخرید، بهترین انتخاب برای شما پازل چوبی پین دارمی باشد. پازل چوبی پین دار به پازل هایی گفته می شود که یک پین بر روی خود داشته باشند و کودکان بتوانند با گرفتن این پین، قطعات پازل را جا به جا کنند و در کنار یکدیگر قرار دهند.

بنابراین، بازی کردن کودکان با یک پازل چوبی پین داربسیار برای آن ها لذت بخش است؛ چرا که کودکان می توانند به راحتی با این نوع پازل ارتباط برقرار کنند و از بازی کردن با آن پازل لذت خوبی ببرند.

پازل چوبی پین دار را با دقت انتخاب کنید!

توجه به سن کودک شما، یکی از مهم ترین مواردی است باید در هنگام خرید پازل چوبی پین دارمورد توجه قرار گیرد. در واقع، با توجه به تنوع زیادی که در بازار برای پازل چوبی پین داروجود دارد، شما می بایست که یک پازل چوبی پین داری را خریداری کنید که مناسب سن کودک شما می باشد. طرح های مختلفی که برای پازل چوبی پین دار وجود دارد

خرید پازل چوبی پین دار اعداد

پازل چوبی پین دار عددی؛ مناسب کودکان پیش دبستانی

اگر قصد دارید که کودک خود را با اعداد آشنا کنید، بهترین انتخاب برای شما پازل چوبی پین دارعددی است. سعی کنید که یک پازل چوبی خریداری کنید که اعداد را با رنگ های جذابی به کودک شما معرفی کند. از کودک خود بخواهید که پس از از قرار دادن هر قطعه از پازل، نام عدد را بلند بخواند و یا پس از اتمام پازل هر عدد را به شما معرفی کند.

یاد گرفتن اعداد به همراه حل کردن پازل چوبی بسیار برای آن ها لذت بخش است؛ چرا که معمولا کودکان پس از حل کردن پازل دارای هیجان و شادی زیادی هستند و از طرفی مغز آن ها برای یاد گرفتن موضوعات جدید بسیار آماده است. به همین خاطر است که می گوییم یاد گرفتن اعداد به همراه حل کردن پازل چوبی بسیار راحت است.

چه طرح هایی از پازل چوبی پین دار برای کودکان 1 تا  2 ساله مناسب است؟

بهتر است که از طرح های متنوع پازل چوبی دیگری به جز طرح اعداد و یا حروف فارسی و انگلیسی استفاده کنید.

 • طرح میوه ای: یکی از طرح های موجود در بازار برای پازل چوبی پین دار، طرح های میوه است. شما می توانید با خرید این نوع پازل چوبی، کودکان خود را با انواع میوه ها آشنا کنید. سعی کنید که طعم میوه ها را برای کودکان خود شرح دهید که تصور خوبی از میوه های مختلف داشته باشند.

 

پازل پین دار حیوانات

 • طرح حیوانات: طرح حیوانات یکی از محبوب ترین نوع پازل چوبی پین داراست. اگر قصد دارید که یک پازل چوبی برای کودک خود بخرید که هم آموزش ببیند، هم بتواند در کنار حل کردن پازل، از بازی خود لذت ببرد؛ بهترین انتخاب برای شما خرید پازل چوبی کودک در طرح حیوانات است. از کودک خود بخواهید که پازل را بچیند و در هنگام گذاشتن هر قطعه از پازل، نام حیوان و یا صدای آن را در بیاورد.

 

 

 • پازل چوبی اعضای بدن: بعضی از پازل های چوبی موجود در بازار، پازل چوبی اعضای بدن می باشند. به طور مثال قطعه های مختلف پازل، قطعه های مختلف دست و یا پا است. در صورتی که قصد دارید اعضای بدن را به کودک خود معرفی کنید، انتخاب این نوع پازل چوبی پین داربرای کودک شما بسیار مناسب است.

در نظر داشته باشید که این نوع پازل، فقط برای کودکان 1 تا 2 ساله مناسب نیست؛ بلکه کودکان 3 تا 6 ساله نیز می توانند برای آشنایی با اعضای بدن و آناتومی بدن انسان ها، این نوع پازل را حل کنند.

 

مدیر مجله

دیدگاه کاربران

اعظم کریمی پور

دقیقا وقتی که پین پازلها رو میخوان بردارن حرکات ظریف انگشتاشون تقویت میشه

1400/06/14     login پاسخ

مدیر مجله

بله کارهای ظریف خیلی یه دست ورزی کمک میکنه

1400/06/15


ورود به سیستم جهت ثبت نظر